NaKolei.pl WiadomościKolej jest dla ludzi Dworzec Roku 2023: Ostatnie dni na możliwość zgłoszenia konkursowego dworca

Dworzec Roku 2023: Ostatnie dni na możliwość zgłoszenia konkursowego dworca

Redakcja
Fot. PKP S.A.

Już tylko do końca miesiąca można zgłaszać swoje kandydatury do tegorocznej edycji konkursu „Dworzec Roku 2023”. Z początkiem sierpnia inicjatywa, której celem jest promowanie nowoczesnych i funkcjonalnych dworców kolejowych w Polsce przejdzie do fazy audytów i głosowania finałowego.

Celem organizowanej przez Fundację ProKolej szóstej edycji konkursu jest wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce, a także zebranie i upowszechnienie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych. Istotne jest także zwrócenie uwagi, że polska kolej zmienia się na lepsze i zyskują na tym wszyscy. Stąd możliwość swobodnego zgłaszania wyróżniających się dworców jest dostępna nie tylko dla głównych użytkowników – czyli podróżnych – ale również wszystkich zainteresowanych: władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz turystycznych, pracowników i sympatyków kolei.

Konkurs dworcowy pomaga poznać potrzeby klientów kolei. Przy okazji zgłoszenia warto wypełnić krótką ankietę i podzielić się opiniami na temat informacji i usług na których zależy podróżnym – tłumaczy prezes Fundacji ProKolej Jakub Majewski. I dodaje, że dzięki temu można wziąć udział w  wylosowaniu mapy ściennej przedstawiającej aktualną sieć kolejową Polski

Do konkursu „Dworzec Roku 2023” zgłaszać można obiekty czynne i służące obsłudze regularnego ruchu pasażerskiego w naszym kraju. Zgłoszenia i oceny dworców mogą uwzględniać otoczenie w postaci infrastruktury kolejowej służącej obsłudze podróżnych (dojścia, przejścia podziemne i nadziemne, perony, systemy informacji pasażerskiej) i powiązanie obiektu z otoczeniem (przystanki, parkingi, elementy małej architektury, itp.). Wyłączone z udziału w konkursie są natomiast dworce uhonorowane w poprzednich jego edycjach.

Jakie obiekty dołączą do dworców w Cieszynie, Kątach Wrocławskich, Przemyślu, Tarnowie, Oświęcimiu, Goczałkowicach-Zdrój, Rudzie Śląskiej – Chebziu, Wrocławiu, Wągrowcu, Kartuzach? Zgłoś swój ulubiony dworzec i razem znajdźmy te, które są przykładami wartymi naśladowania i mogą być inspiracją do dalszych zmian na polskiej kolei.

Propozycje z całej polski można przesłać do 31 lipca za pośrednictwem krótkiego formularza dostępnego na stronie https://dworzec-roku.pl/glosowanie/.

Dalszy harmonogram konkursu przedstawia się następująco. Zgłoszone dworce zostaną zweryfikowane przez kapitułę konkursu i część trafi do audytów. Następnie niezależni specjaliści sprawdzą poszczególne propozycje, zwracając m.in. uwagę na: funkcjonalność, design, zagospodarowanie przestrzeni, czystość, oświetlenie, jakość komunikatów stacyjnych oraz czytelność informacji pasażerskiej, dostępność parkingów, atrakcyjność otoczenia czy profesjonalizm obsługi. Po gruntownej analizie wyników audytów zostanie wyłoniona finałowa grupa dworców. Główną nagrodę przyzna jury konkursowe, a także pasażerowie w głosowaniu internetowym na nagrodę publiczności.

Tegoroczną edycję konkursu „Dworzec Roku” honorowym patronatem objęli: Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Fundacja Grupy PKP, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich. Partnerami wydarzenia są: Probet-Dasag Sp. z o.o., Lagardere Travel Retail Polska, PORR Polska.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności