Strona główna » Wiadomości » Infrastruktura » Dworzec PKP Boguszów-Gorce Zachód w nowej odsłonie

Dworzec PKP Boguszów-Gorce Zachód w nowej odsłonie

Redakcja
Fot. PKP S.A.

Zakończyła się modernizacja kolejnego zabytkowego dworca kolejowego na Dolnym Śląsku. Od dziś mieszkańcom miasta i pasażerom korzystającym ze stacji Boguszów-Gorce Zachód służy estetyczny, wygodny i w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich użytkowników obiekt.

Dzięki zakończonej przez PKP S.A. modernizacji pochodzący z XIX wieku budynek dworcowy zyskał nowe oblicze. Renowacji została poddana ceglana, wzbogacona o płaszczyzny tynkowane elewacja dworca, a stolarka okienna i drzwiowa wymieniona została na nową, wykonaną na wzór historycznej. Dzięki specjalistycznym badaniom udało się ustalić i odtworzyć dawną kolorystykę tynków, drzwi, okien oraz elementów dachu. Końcowym efektem jest ciekawe połączenie czerwonej ceramiki  zieloną stolarką, kremowymi tynkami oraz jasną, piaskową spoiną.

Zmodernizowany dworzec kolejowy Boguszów-Gorce Zachód to kolejna inwestycja PKP SA na Dolnym Śląsku. Wierzę, że przebudowany, komfortowy i proekologiczny budynek stanie ważnym punktem na mapie miasta i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Zakończona modernizacja dworca w Boguszowie-Gorcach to kolejny, dobry przykład, że spółki Skarbu Państwa działają na rzecz poprawy jakości życia wszystkich Polaków – niezależnie od tego, czy mieszkają w największych aglomeracjach, czy w mniejszych miejscowościach. Program Inwestycji Dworcowych to jedna licznych inicjatyw rządu realizowanych dla obywateli i blisko obywateli – podkreśla Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Dużą metamorfozę przeszło także wnętrze obiektu. Do dyspozycji pasażerów są: hol dworca pełniący funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni, ogólnodostępne toalety (w tym dla osób
z niepełnosprawnościami) oraz pomieszczenie dla podróżujących z małymi dziećmi, wyposażone m.in. w przewijak. W budynku dworca znalazły się także pomieszczenia techniczne, przeznaczone m.in. na potrzeby sterowania ruchem pociągów wraz z nastawnią oraz lokale na wynajem, w których może być prowadzona działalność handlowo-usługowa.

Podobnie jak w przypadku modernizacji innych zabytkowych dworców dbałość o historyczne piękno udało się połączyć z nowoczesnością, dzięki czemu w budynku zapewniona jest wysoka jakość obsługi wszystkich pasażerów, niezależnie od ich stanu zdrowia, kondycji fizycznej itp. Dzięki eliminacji barier architektonicznych, takich jak progi i zbyt wąskie przejścia oraz wykonaniu ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tablic multisensorycznych z planem dworca i odpowiedniego oznakowania budynek jest w pełni dostępny także dla osób
o ograniczonych możliwościach poruszania się, wśród których są podróżni o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności, osoby starsze, pasażerowie z dziećmi czy z dużymi bagażami. Na dworcu znalazły się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przebudowany dworzec został wyposażony także w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. kontroli dostępu, włamania i napadu, telewizję przemysłową oraz sterowania pracą różnego rodzaju instalacji (BMS). Dzięki zastosowaniu stolarki okiennej i drzwiowej o niskiej przenikalności ciepła oraz budowie kotłowni gazowej zmodernizowany dworzec jest także bardziej ekologiczny.

Dolny Śląsk zyskał kolejny nowoczesny dworzec – Boguszów-Gorce Zachód. Obiekt odzyskał historyczny wygląd oraz został przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, w tym podróżnych z niepełnosprawnościami. Inwestycja powstała przy wsparciu Funduszy Europejskich i środków krajowych – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Program Inwestycji Dworcowych w woj. dolnośląskim jest na bardzo zaawansowanym etapie. Spośród dziewiętnastu realizowanych obiektów trzynaście zostało już ukończonych. Warto podkreślić, że dużą część z nich stanowią właśnie dworce położone przy bardzo popularnej wśród lokalnych społeczności i turystów trasie z Wrocławia do Szklarskiej Poręby. Dotychczas, w ramach PID, oddaliśmy do użytku dworce w Kątach Wrocławskich, Smolcu, Żarowie, Imbramowicach i Szklarskiej Porębie Górnej. Dołączyły one do zmodernizowanych we wcześniejszych latach dworców na stacjach Jaworzyna Śl., Świebodzice i Wałbrzych Miasto – podsumowuje Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. ds. inwestycji.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej dało szansę na unowocześnienie kolei. Unijne inwestycje konsekwentnie wspierają rozwój linii kolejowych, remonty dworców oraz wymianę taboru co ma pozwolić na lepszą integracje polskiej kolei z Transeuropejską Siecią Transportową tworzoną w ramach unijnej Wspólnej Polityki Transportowej. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej fundusze unijne wsparły już modernizację 83 dworców kolejowych, w tym dworca Boguszów-Gorce Zachód, a prace na kolejnych 59 czeka na rozpoczęcie. Łączna kwota środków unijnych przeznaczonych na modernizację dworców kolejowych w Polsce to 1,3 miliarda złotych – mówi Christopher Todd – dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

W ramach zrealizowanej inwestycji zmieniło się także najbliższe otoczenie dworca. Zamontowano elementy małej architektury (ławki, kosze), wykonano nowe miejsca parkingowe (w jedno dla osób z niepełnosprawnościami) oraz zbudowano wiatę na rowery wyposażoną w stojaki.

Modernizacja dworca kolejowego Boguszów-Gorce Zachód jest częścią realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego w całym kraju zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie łącznie prawie 200 dworców kolejowych. W województwie dolnośląskim Programem objętych zostało 19 dworców, a inwestycje na większości z nich zostały już zakończone. Projekt przebudowy dworca został wykonany przez pracownię An Archi Group, a roboty budowlane przeprowadziło konsorcjum firm: KAL&SK Sp. z o.o., „KAL” Aleksander Kowalski, Usługi Instalacyjno-Budowlane Sławomir Kowalski. Wartość inwestycji to około 9,9 mln zł brutto, a jej realizacja jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Fot. PKP S.A.

Fot. PKP S.A.

Fot. PKP S.A.

Podobne artykuły