Infrastruktura Przewozy pasażerskie Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Dworcowe inwestycje PKP w Dolinie Popradu

Dworcowe inwestycje PKP w Dolinie Popradu Fot. PKP S.A

Konsorcjum firm SAFEGE S.A.S. i Karpiel Stanisław Usługi Architektoniczne wykona dokumentację dla 16 inwestycji dworcowych w Dolinie Popradu.

 

Wartość umowy podpisanej z PKP S.A. ma wartość 1,5 mln zł. Wykonawca w ciągu 36 tygodni ma opracować dokumentację przedprojektową, okołoprojektową oraz projekty budowlane i wykonawcze dla 16 dworców i stacji kolejowych – powstanie pięć nowych dworców, w tym dwa w miejsce starych, które będą zburzone, a osiem dworców zostanie poddanych przebudowie.

Dotyczy to modernizacji dworców wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych w Starym Sączu, Barcicach, Rytrze, Piwnicznej Zdrój, Piwnicznej, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie i Żegiestowie Zdrój. Rozbiórki starych i budowę nowych dworców wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych w Młodowie i Żubrzyku oraz budowę nowych dworców wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych w Nowym Sączu Biegonicach, Łomnicy Zdrój i Miliku. W ramach umowy wykonawca zaprojektuje też elementy małej architektury na stacjach, gdzie nie występuje budynek dworcowy, czyli w Andrzejówce, Muszynie Zdrój i Powroźniku.

PKP tłumaczy, że „głównym celem przyszłych inwestycji jest jak najlepsze dostosowanie dworców do potrzeb wszystkich grup pasażerów i zapewnienie najwyższych standardów obsługi”.

Po otrzymaniu projektów, będzie można ogłosić przetargi na wykonanie prac budowlanych. Kolejarze planują, że rozpoczną się one w połowie przyszłego roku, a zakończenie w drugiej połowie 2019 roku. W tej chwili trwają starania, aby przebudowy dworców i przystanków otrzymały dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa małopolskiego.