Tabor
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Dwa nowe EZT-y dla PR w kujawsko-pomorskim

Dwa nowe EZT-y dla Przewozów Regionalnych w kujawsko-pomorskim

fot. PAP

Dwa wyremontowane elektryczne zespoły trakcyjne (EZT) przekazał w piątek przewoźnikowi kolejowemu samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Kolejne dwa składy przechodzą obecnie modernizację.

To kolejne przedsięwzięcie, które realizujemy z myślą o poprawie bezpieczeństwa i komfortu podróżowania koleją na Kujawach i Pomorzu. W listopadzie na torach pojawiły się nowe pojazdy szynowe zakupione przez spółkę Arriva RP w ramach kontraktu z samorządem województwa, ale przygotowujemy się też do zakupu taboru do obsługi połączeń na trasie Bydgoszcz-Toruń w ramach tworzenia kolei metropolitalnej BiT City

– powiedział w piątek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

 

Kujawsko-pomorski samorząd kupił w sumie cztery EZT typu ED72, wymagające remontu i modernizacji. Jej przeprowadzenia podjęły się – wyłonione w przetargu – Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki SA, wchodzące w skład holdingu bydgoskich zakładów PESA SA.

W 2012 roku przebudowie poddane zostały dwa składy; kolejne dwa przejdą remont jeszcze w tym roku. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków rezerwy celowej i Funduszu Kolejowego, a przebudowa czterech składów będzie kosztować łącznie 31 milionów złotych

– dodał Całbecki.

Zmodernizowany tabor został w piątek przekazany jednemu z dwóch przewoźników obsługujących lokalne połączenia w Kujawsko-pomorskiem – spółce Przewozy Regionalne. Pociągi prawdopodobnie obsługiwać będą trasę Toruń-Włocławek.

W ramach przeprowadzonego remontu zmienił się wygląd pojazdów: zamontowano czoła o nowocześniejszym, opływowym kształcie z panoramiczną szybą. Pojazdy otrzymały też barwy województwa. Składy są klimatyzowane. Dwie składane pochylnie umożliwiają podróż osobom na wózkach inwalidzkich. Specjalne uchwyty, po cztery z każdej strony pojazdu, pozwalają na przewóz rowerów.

Jednostki otrzymały też nową izolację termiczną i akustyczną. Wymieniono wszystkie okna i drzwi. Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego drzwi międzywagonowe są otwierane i zamykane automatycznie. Drzwi boczne zyskały przycisk umożliwiający otwarcie ich przez pasażera. Przebudowie zostały poddane również wnętrza pojazdów. Ściany wewnętrzne i panele sufitowe wykonano z tworzyw sztucznych, zamontowano nowoczesne oświetlenie, nowe półki bagażowe oraz stoliki.

Każdy skład został wyposażony w toaletę zabudowaną w systemie zamkniętym. Kabina jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada miejsce do przewijania niemowląt.

Komfort podróży mają zapewnić nowe, ergonomiczne siedzenia ze składanymi podłokietnikami i zagłówkami. System sieci bezprzewodowej WiFi umożliwia podróżującym połączenie z internetem. Wnętrze pojazdu jest monitorowane przez system 20 kamer.

 

źródło: PAP{jcomments on}