Przewozy pasażerskie Wiadomości
Partnerzy działu

Duże zmiany w kursowaniu pociągów

Duże zmiany w kursowaniu pociągów Fot. PKP PLK

11 czerwca ruszają największe inwestycje kolejowe prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe. To oznacza duże zmiany w rozkładzie jazdy, wydłużenie tras przejazdu, ale i obniżenie cen biletów.

PKP PLK zapewnia, że „korekta rozkładu umożliwia optymalne kursowanie pociągów przy realizacji największych od lat inwestycji, których efektem będą lepsze podróże i oczekiwany komfort obsługi na stacjach i przystankach”.

 

Lublin: objazdy i tańsze bilety

W drugą niedzielę czerwca ruszy przebudowa linii Warszawa – Lublin. Dlatego pociągi uruchamiane przez PKP Intercity będą jeździć między tymi miastami okrężną drogą, przez Lubartów, Parczew, Radzyń Podlaski, Łuków, Siedlce i Mińsk Mazowiecki z postojami na tych stacjach. Z Łukowa pojedzie do Warszawy 10 pociągów, a trasę z Warszawy do Lublina obsłuży 8 par pociągów (w tym 1 para tylko w weekendy), a podróż potrwa (najkrócej) 2 godziny i 48 minut.

Natomiast mieszkańcy Puław i Dęblina będą mieli możliwość dojazdu autobusami kolejowymi do Łukowa, gdzie będzie można się przesiąść do pociągów jadących z i do Warszawy. Natomiast od Dęblina do Lublina będzie kursować autobusowa komunikacja zastępcza.

Ponieważ czas podróży na trasie Lublin – Warszawa – Lublin znacznie się wydłuży, PKP Intercity wprowadzi obniżki cen biletów na całym odcinku lub do stacji pośrednich. Rabat wyniesie od kilku do kilkudziesięciu procent, czyli do 10 zł. i tak, np. za bilet z Warszawy do Lublina podróżni zapłacą 30,90 zł, a nie jak dotychczas blisko 40 zł. Zmianie ulegną również ceny biletów do Terespola i Białej Podlaskiej. Klienci za podróż do tych miast zapłacą odpowiednio 34,90 zł oraz 29,90 zł, czyli o ponad 11 zł i 10 zł mniej niż do tej pory. Bilety w nowej cenie już można kupować w kasach i przez internet.

Modernizacja spowoduje także zmiany w kursowaniu pociągów jadących z południa i zachodu Polski do Lublina. Składy z Krakowa, Katowic, Kielc oraz Wrocławia dojadą tak jak teraz do Dęblina (przez Radom), gdzie na pasażerów będą czekać autobusy do Lublina, z postojami w Nałęczowie i Puławach.

Natomiast pociągi Kolei Mazowieckich dojadą tylko do Garwolina, a dalej do Dęblina pasażerów zabiorą Podróż między Lublinem a Dęblinem wydłuży się od 30 do 45 minut, a między Garwolinem a Dęblinem o około 80 minut.

 

Poznań: też objazdy

W czasie modernizacji linii kolejowej Poznań – Warszawa między tymi miastami będzie kursowało 12 par pociągów PKP Intercity (6 połączeń EIC, 5 TLK i jedno IC). Objazd został wyznaczony przez Gniezno, gdzie będzie dodatkowy postój. Składy będą też zatrzymywać się na stacji Poznań Wschód. Ponadto 4 pary pociągów zatrzymywać się będą na stacji Inowrocław Rąbinek. PKP PLK zapowiadają, że podróż na trasie Warszawa – Poznań wydłuży się od 40 do ponad 60 minut.

Modernizacja oznacza wprowadzenie także komunikacji zastępczej. O rozkładzie kolejowo – autobusowym Kolei Wielkopolskich już pisaliśmy, natomiast PKP IC uruchomi autobusy między Kutnem, Kołem a Koninem, które będą skomunikowane z pociągami jadącymi do i z Warszawy. Autobusy będą też jeździć między Wrześnią a Gnieznem, żeby zapewniające dogodną przesiadkę do pociągów kursujących w kierunku stolicy. Ponadto zostanie uruchomiony skład relacji Warszawa – Konin. Będzie on skomunikowany z autobusem kursującym ze Słupcy.

Na linii poznańskiej PKP IC również wprowadza obniżkę cen biletów, a oferta zacznie obowiązywać od czerwca.

 

Szybciej do Zakopanego

Część zmian w rozkładzie jazdy jest korzystna dla pasażerów. I tak, od 11 czerwca o 14 minut skróci się czas przejazdu najszybszego relacji Kraków – Zakopane, co będzie efektem budowy nowej łącznicy kolejowej w Suchej Beskidzkiej. Ponadto od 11 czerwca pociąg EIC Tatry relacji Warszawa – Zakopane będzie kursował codziennie, a nie, jak do tej pory jedynie w weekendy.

Szybciej o kilka minut pojadą też pociągi na trasie z Wrocławia do Jeleniej Góry. Ponadto dzięki modernizacjom linii, wracają wakacyjne połączenia na trasie Sławno – Darłowo.

Ponadto od 11 czerwca mieszkańcy Chełma będą mieli do dyspozycji dodatkowy pociąg do Warszawy. Jednocześnie skład relacji Kijów – Przemyśl zyska skomunikowanie ze stolicą, gdyż zostanie wydłużona trasa pociągu TLK Pomarańczarka, który obecnie kończy i rozpoczyna swój bieg w Rzeszowie. A w weekendy dodatkowe pociągi pojadą do Warszawy ze Zwardonia i Żywca.

Dodatkowo zostanie uruchomiony skład kursujący na trasie z Węglińca, przez Bolesławiec, Legnicę, Łódź, Warszawę do Białegostoku. Oba połączenia obsługiwane będą przez pojazdy Dart.