Przewozy pasażerskie Tabor Wiadomości
Partnerzy działu

Dodatkowe zamówienie na Elfy

Dodatkowe zamówienie na Elfy Fot. KŚ

Koleje Śląskie skorzystały z prawa opcji i zamówiły kolejne cztery pociągi Elf z bydgoskiej PESY. Niewykluczone, że kolejne dwa składy dokupi jeszcze oddzielnie samorząd wojewódzki.

Opcja zwiększenia zamówienia w PESIE była zapisana w umowie, jaką urząd marszałkowski i Koleje Śląskie podpisały w październiku 2016 roku na zakup 13 Elfów, wśród których jedna jednostka będzie dwuczłonowa, dwie trójczłonowe, a najwięcej będzie pociągów czteroczłonowych. Pierwsze nowe składy mają pojawiać się na torach w połowie tego roku. Dodatkowe zamówienie ze strony Kolei Śląskich będzie dotyczyć trzech pociągów dwuczłonowych i jednego trójczłonowego. Wartość kontraktu wyniesie około 40 mln zł. Natomiast samorząd wojewódzki jeszcze analizuje, czy dokupić dwa czteroczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne i ma jeszcze sporo czasu na podjęcie tej decyzji, bo do końca 2017 roku.

Urząd marszałkowski w Katowicach skłania się jednak ku skorzystaniu z prawa opcji, gdyż na ten cel zarezerwowano już ponad 33 mln zł w wieloletnim planie wpływów i wydatków województwa śląskiego (do 2025 roku): dwa pociągi miałyby zostać kupione w 2018 roku. Łącznie więc samorząd wojewódzki i przewoźnik wydaliby na 19 składów prawie 290 mln zł. Nowe pociągi pozwolą na wycofanie z ruchu starych składów EN-57, które KŚ dzierżawią od Przewozów Regionalnych.