Infrastruktura Przewozy pasażerskie Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Dobiegła końca inwestycja PLK. Pociągi pojadą szybciej od Chybia do Suminy!

Dobiegła końca inwestycja PLK. Pociągi pojadą szybciej od Chybia do Suminy! Fot. PKP PLK

Inwestycja PKP PLK S.A. o wartości 370 mln złotych dobiegła końca. Projekt współfinansowany z POIiŚ pozwoli skrócić czas podróży m.in. Żor do Rybnika. Inwestycja dotyczyła linii od Chybia przez Żory, Rybnik do Nędzy/Turza- podała spółka.

W czerwcu czas przejazdu z Żor do Rybnika skróci się o 8 minut, natomiast w weekendy z Wisły Głębce do Gliwic podróżujący przemieszczą się krócej o 10 minut.

To efekt prac w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 140, 148, 157, 159, 173, 689, 691 na odcinku Chybie – Żory – Rybnik – Nędza / Turze”. Wymieniono na trasie prawie 60 km torów i sieci trakcyjnej. Pociągi przyśpieszą do 120 km/h m.in. na odcinku Chybie – Sumina – informuje PKP PLK S.A.

Łącznie zostało wyremontowanych 81 obiektów inżynieryjnych, w tym mosty, wiadukty i przepust. Dyżurni pracujący w dziewięciu odnowionych nastawniach będą dbali o bezpieczeństwo w ruchu kolejowym. Również na przejazdach kolejowo-drogowym będzie bezpieczniej dzięki modernizacji pięciu przejazdów.

Jak podaje przewoźnik, projekt ten jest istotną inwestycją dla PKP PLK S.A. na Śląsku. Realizacja projektu ma usprawnić ruch kolejowy w bardzo ważnym społecznie i gospodarczo rejonie. Prace mają zwiększyć przepustowość na liniach kolejowych Rybnickiego Okręgu Węglowego, ważnego fragmentu południowej obwodnicy Katowickiego Węzła Kolejowego.

Wartość projektu sięga ponad 370 mln zł i jest realizowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.
Projekt ten jest współfinansowany w 80% z funduszy unijnych. Przewoźnik planuje zakończyć wszystkie roboty w III kwartale 2019 roku.