Kolej jest dla ludzi

Czy Żory będą miały swoją kolejkę linową?

Czy Żory będą miały swoją kolejkę linową?

Miasto zleciło stworzenie projektu o tajemniczej nazwie “Podniebne Żory”. Nad Żorami miałyby jeździć wagoniki, tak jak w Londynie czy Dubaju. Czy UE da pieniądze na budowę podniebnej kolejki?

Czy za kilka lat miasto Żory będzie słynąć już nie tylko z Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej, nowoczesnych dróg, Parku Wodnego Aquarion, ale również z kolei linowej nad miastem? Jest na to spora szansa. Trwa właśnie opracowywanie rewolucyjnego projektu nowoczesnego transportu miejskiego.

sam projekt to koszt 61,5 tys. zł. – Jeśli plan “Podniebne Żory” zostałby zrealizowany, wówczas budowa kolei linowej mogłaby u nas kosztować co najmniej 200 mln zł, jak nie więcej. Do tego dochodzą też oczywiście wykupy gruntów – mówi informator gazety “Dziennik zachodni”.

– Projekt znajduje się w fazie koncepcyjnej. Realizacja rozpocznie się, gdy będziemy mieć pewność, że projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – mówią żorscy urzędnicy. Póki co władze Żor i główny projektant milczą jak grób na temat projektu.

– To projekt rewolucyjny. Nie mogę zdradzić szczegółów, bo jesteśmy związani umową z miastem Żory – powiedział “Dziennikowi Zachodniemu” Marek Wawrzyniak z Pracowni Architektury i Grafiki toprojekt z Rybnika, która stworzyła m.in. projekt targowiska na osiedlu Powstańców Śląskich w Żorach, czy deptaka w Rybniku.

Nad miastem miałyby jeździć wagoniki w kształcie gondoli, które zabierałyby maksymalnie do 10 osób. Wagoniki kursowałyby między siedmioma stacjami – postoje miałyby znajdować się na wszystkich żorskich osiedlach, a także w rejonie targowiska przy ul. Folwareckiej, Miasteczka Westernowego Twinpigs i przy Muzeum Ognia.

źródło:Dziennik Zachodni