Ekonomia i rynek

Czy PKP Cargo kupi spółki transportowe PKN Orlen?

Czy PKP Cargo kupi spółki transportowe PKN Orlen? Fot. Orlen KolTrans

PKN Orlen chce sprzedać swoje spółki transportowe w Polsce i w Czechach. Nie prowadzi działań w kierunku połączenia ich w grupę kolejową z innymi podmiotami, poinformował agencję ISBnews wiceprezes spółki Sławomir Jędrzejczyk.

„Proces dezinwestycji trwa – zarówno spółek transportowych, jak i spółek kolejowych. Proces [szukania kupców] jest w toku” – powiedział Jędrzejczyk w rozmowie z ISBnews.

PKN Orlen nie zamierza połączyć swoich polskich i czeskich spółek transportu kolejowego i drogowego ze spółkami transportowymi należącymi do innych grup kapitałowych. “Wystawiliśmy nasze spółki kolejowe i transportowe samodzielnie na sprzedaż” – powiedział.

Członek zarządu PKP Cargo Jacek Neska poinformował wcześniej ISBnews, że firma może być zainteresowana nabyciem spółek transportowych Orlenu.

„Jesteśmy zainteresowani każdą okazją akwizycyjną w Polsce i w regionie. Jeżeli Orlen wystawi na sprzedaż swoje spółki transportowe, rozważymy tę możliwość” – powiedział Neska w rozmowie z ISBnews.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2014 r. 106,83 mld zł.

 

Źródło: ISBnews, Kamila Wajszczuk, Lesław Kretowicz