NaKolei.pl Wiadomości Czy kupimy alkohol na dworcu? PKP SA pozytywnie ocenia projekt poselski

Czy kupimy alkohol na dworcu? PKP SA pozytywnie ocenia projekt poselski

MM

W Sejmie prowadzone są prace nad zmianą przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Posłowie chcą znieść zakaz spożywania alkoholu na dworcach kolejowych.

Od lat nie można zakupić ani spożyć alkoholu na terenie dworców kolejowych i autobusowych. Dopiero, gdy podróżny wsiądzie na pokład pociągu może wybrać się do wagonu restauracyjnego, aby taki trunek kupić i wypić. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą jednak to zmienić. Do Sejmu trafił projekt zmian przepisów określonych w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości.

Projektowana zmiana jest likwidacją prawnego reliktu, zmniejszy ograniczenie wolności działalności gospodarczej, zwiększy natomiast atrakcyjność, a tym samym zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej w budynkach dworców, przez co przyczyni się również do większych wpływów z tytułu podatków dochodowych – czytamy w uzasadnieniu proponowanej zmiany.

Gdyby zmiana weszła w życie możliwy będzie zakup alkoholu o wysokości 4,5% w lokalach znajdujących się na terenie dworców kolejowych.

Czy to dobrze?

Postanowiliśmy zapytać głównego zainteresowanego – Polskie Koleje Państwowe – co sądzą na temat tej zmiany. Przypomnijmy, że to PKP są właścicielem większości czynnych dworców kolejowych (około 90%).  Jak się okazuje PKP w proponowanej zmianie widzi same pozytywy.

Polskie Koleje Państwowe postulowały zmianę przepisu zakazującego sprzedaży alkoholu na dworcach kolejowych. Naszym zdaniem zmiana ta wpłynie pozytywnie na zainteresowanie potencjalnych najemców powierzchną komercyjną na dworcach, szczególnie jeśli chodzi o klientów, którzy na dworcu chcieliby otworzyć kawiarnię, pub czy market. Takie rozwiązanie funkcjonuje zresztą z powodzeniem na dworcach kolejowych w krajach Europy Zachodniej – tłumaczy nam Agnieszka Jurewicz z wydziału prasowego PKP SA.

Podczas tegorocznej edycji konkursu „Dworzec Roku” Fundacja ProKolej przeprowadziła ankietę na temat preferencji pasażerów w zakresie zagospodarowania dworców kolejowych. Na pytanie „Czy ważna jest dla Ciebie możliwość zrobienia zakupów na dworcu?” 80% badanych odpowiedziało twierdząco. W przypadku pytania „Czy potrzebujesz na dworcu gastronomii”, liczba głosów „na tak” była jeszcze większa i przekroczyła 83%. W tej kategorii ankietowani wskazywali, że interesuje ich fast food czy bar mleczny, ale sporo było również głosów za automatami z przekąskami. Co istotne tylko 17% stwierdziło, że dworzec nie jest miejscem dla gastronomii czy sklepów.

Wyniki naszej ankiety pokazują, jak istotnym elementem programu rewitalizacji dworców jest ich zagospodarowanie zgodnie z potrzebami podróżnych – zauważa prezes Fundacji „Pro Kolej” dr Jakub
Majewski. – Po latach zaniedbań duża część dworców zmieniła swoje oblicze, ale niestety brakuje
w nich dawnego życia. Mimo że przewozy po pandemii wróciły do normy, piękne, często historyczne
wnętrza stoją niewykorzystane.

Wyniki ankiety jednoznacznie mówią, iż osoby, korzystające z dworców kolejowych oczekują trwałej zmiany zagospodarowywania przestrzeni dworcowej. Szczególnie widoczna jest potrzeba powstawania lokali gastronomicznych. Jednak wprowadzenie możliwości zakupu i spożywania alkoholu na terenie dworca może przyczynić się do wzrostu incydentów z udziałem osób nietrzeźwych w przestrzeni kolejowej.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności