NaKolei.pl Wiadomości Czy kolejarze są przygotowani do kolejnej fali uchodźców?

Czy kolejarze są przygotowani do kolejnej fali uchodźców?

MM
Fot. Norbert Ziętal

Od jakiegoś czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy polityków, którzy zapowiadają, że należy spodziewać „nowej fali uchodźców”.  Od początku wojny na Ukrainie ruch migracyjny oparty jest na przewozach kolejowych. Urząd Transportu Kolejowego zorganizował spotkanie przedstawicieli branży kolejowej, którego celem była wymiana doświadczeń w zakresie pomocy przewozowej.

Spotkanie miało być również okazją do weryfikacji przygotowania przewoźników, zarządców infrastruktury oraz dworców do przewozu zwiększonych potoków podróżnych w przypadku kolejnych fal migracyjnych. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali wszyscy pasażerscy przewoźnicy kolejowi, Polskie Koleje Państwowe S.A., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa S.A. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od wybuchu wojny w Ukrainie, na przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski odprawiono łącznie 8,097 mln osób. Natomiast w relacjach z Polski do Ukrainy odprawiono ponad 6,281 mln osób. Od pierwszych godzin konfliktu, do chwili obecnej, w obsługę ruchu migracyjnego zaangażowane są podmioty kolejowe. Dla osób uciekających przed wojną kolej stała się pewnym i bezpiecznym środkiem transportu.

Przedstawiciele wszystkich podmiotów uczestniczących w spotkaniu przedstawili dotychczasowe doświadczenia związane z obsługą ruchu migracyjnego, identyfikowane problemy oraz stan przygotowania do obsługi ewentualnych kolejnych fal migracyjnych.

Jak wynika z przekazanych przez uczestników spotkania informacji, pomimo utrzymujących się działań zbrojnych na terytorium Ukrainy, sytuacja przewozowa jest stabilna. W ostatnich tygodniach nie są notowane wzmożone potoki pasażerów z kierunku Ukrainy.

Spółka cały czas monitoruje wydarzenia na Ukrainie i współpracuje z władzami RP. PKP Intercity, w odniesieniu do działań z pierwszej połowy bieżącego roku, wypracowało plany w zakresie wzmocnień pociągów stałego kursowania oraz w razie potrzeby uruchamiana dodatkowych połączeń, również w uzgodnieniu z przewoźnikami regionalnymi, przy jednoczesnej realizacji obowiązującego rozkładu jazdy – poinformowała nas Marta Ziemska z Biura prasowego PKP Intercity

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności