Strona główna » Wiadomości » Czy coś się szykuje? Intensywne ćwiczenia służb mundurowych – w tym SOK (zdjęcia)

Czy coś się szykuje? Intensywne ćwiczenia służb mundurowych – w tym SOK (zdjęcia)

Redakcja
Fot. SOK

Od 16 do 18 kwietnia 2024 roku na obszarze kolejowym w Gdyni Wydział ds. obronności i bezpieczeństwa Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei zrealizował pierwszą edycję ćwiczeń „TAC – MED RAILWAY EXERCISE GDYNIA 2024” dla ponad stu funkcjonariuszy i operatorów Grupy Operacyjno-Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei (GOI SOK), Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji (SPKP), Zespołu Specjalnego Centralnego Biura Śledczego Policji (ZS CBŚP) i Grupy Wsparcia Taktycznego Służby Ochrony Państwa (GWT SOP).

W kilkudniowym treningu udział wzięli także przewodnicy psów służbowych SOK i Policji. Ćwiczenia taktyczno-medyczne miały na celu wspólne wypracowanie skutecznych sposobów przeciwdziałania różnym zagrożeniom, które mogłyby mieć miejsce nie tylko na kolei.

W miniony wtorek rozpoczęły się trzydniowe, niezwykle intensywne ćwiczenia dla ponad 100 funkcjonariuszy i operatorów z całego kraju. Ćwiczenia taktyczno-medyczne zorganizowane przez Wydział ds. Bezpieczeństwa i obronności Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei odbyły się w taborze kolejowym zlokalizowanym na terenie grupy odstawczej wagonów PKP Intercity w stacji Gdynia Leszczynki. Ich celem było doskonalenie taktyki podczas bojowych działań, wymiana cennych doświadczeń oraz spostrzeżeń, a także trening elementów, które wymagają fachowej wiedzy instruktorów.

W ćwiczeniach udział wzięli funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei z Gdańska, Szczecina, Poznania, Bytomia, Lublina i Czechowice Dziedzice wspólnie z operatorami Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Kielc, Poznania, Olsztyna i Gdańska, Grupą Wsparcia Taktycznego Służby Ochrony Państwa, Zespołu Specjalnego Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Olsztynie. Wśród uczestników szkolenia byli również policjanci Ogniwa przewodników psów służbowych z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz przewodnicy psów służbowych z Posterunków Straży Ochrony Kolei w Czechowicach Dziedzicach, Krzyżu i Tczewie.

Scenariusz przygotowanych ćwiczeń każdego dnia zakładał różne kryzysowe sytuacje na obszarze kolejowym. Przewidywał przede wszystkim wszystkie możliwe metody wejść do wagonów kolejowych, w tym dynamiczne przez okna z wykorzystaniem drabinek i przeprowadzenia interwencji w ciasnych pomieszczeniach, a także interwencje w stosunku do dużych agresywnych grup z wykorzystaniem psów służbowych. Zakres ćwiczeń obejmował również rozwiązywanie sytuacji zakładniczych w pociągu, skryte podejście, odwrócenie uwagi i zaskoczenie oraz ewakuację osób poszkodowanych w wyniku zagrożenia atakiem terrorystycznym.

Ćwiczono także elementy czerwonej taktyki i udzielania pomocy medycznej w warunkach bojowych z wykorzystaniem medycyny taktycznej i ratunkowej na podstawach TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Funkcjonariusze udzielali pomocy osobom rannym w bardzo niebezpiecznych warunkach. Mundurowi musieli realizować postawione przed nimi zadania bojowe, zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanych.

Udział we wspólnych ćwiczeniach taktyczno-medycznych podniósł poziom sprawności i skuteczności działania operatorów i funkcjonariuszy poszczególnych formacji mundurowych uczestniczących w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu ludzi na obszarze kolejowym, a także skutecznie reagowanie na wszelkie zagrożenia terrorystyczne. Trening stał się dla funkcjonariuszy także doskonałą do zapoznania się z budową składów pociągów Pendolino i Flirt.

Zajęcia prowadził koordynator GOI z Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei st. insp. Daniel Snopkowski wspólnie z funkcjonariuszami GOI z Bytomia i Gdańska.

Wśród instruktorów prowadzących zajęcia z TCCC byli m.in. emerytowany żołnierz i instruktor Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, kierownik Ogniwa Przewodników Psów Służbowych KMP Gdynia oraz Ratownik Medyczny Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej i emerytowany policjant, ratownik medyczny z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, który w trakcie swojej służby dwukrotnie odznaczony kryształową gwiazdą za uratowanie życia ludzkiego.

Podczas ćwiczeń obecni byli przedstawiciele Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei – Naczelnik Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności Adam Morawski, starszy inspektor ds. prewencji Krystian Maślak, przedstawiciele Komendy Głównej Policji – koordynator Ratownictwa Medycznego Małgorzata Wlaź oraz Komendy Regionalnej SOK i Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Całe szkolenie zostało bardzo wysoko ocenione przez uczestników oraz obserwatorów. Stąd też zasłużone gratulacje odebrał pomysłodawca całego przedsięwzięcia st. insp. Daniel Snopkowski – koordynator GOI. Należy mieć nadzieję, że tak znakomicie organizacyjnie i merytorycznie przygotowane ćwiczenia odbywać się będą cyklicznie. Tym bardziej że jak pokazuje praktyka, współdziałanie i zrozumienie poszczególnych służb zdaje się mieć fundamentalne znaczenie w całym systemie bezpieczeństwa publicznego państwa.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x