Kolej na świecie Wiadomości

Czechy: Zderzenie pociągu pasażerskiego z pojazdem technicznym. Kilkanaście osób rannych

Czechy: Zderzenie pociągu pasażerskiego z pojazdem technicznym. Kilkanaście osób rannych Fot. CTK

W Czechach doszło do tragicznego wypadku kolejowego. Zderzył się pociąg pasażerski z pojazdem serwisowym. Dwudziestu pasażerów trafiło do szpitala, czterech z nich odniosło poważne obrażenia. W akcji udział wzięły dwa helikoptery ratownicze.

Dzisiaj (9.09.2020 r.) około godziny 7:10 w miejscowości Kdyne w Czechach, doszło do katastroficznego zderzenia pociągu pasażerskiego z pojazdem wykonującym prace techniczne. Rannych zostało 20 pasażerów, czterech z nich odniosło poważne obrażenia. W akcji ratowniczej udział wzięły dwa wojskowe helikoptery, przetransportowały one sześciu poszkodowanych. Według wstępnych ustaleń maszynista składu zignorował sygnał “STÓJ”, wjeżdżając na tor,  na którym znajdował się pojazd techniczny należący do CD Cargo.

Pojazd diagnostyczny składał się z lokomotywy i wagonu pomiarowego. W wyniku zderzenia, pociąg pasażerski wykoleił się. Na odcinku między Kdyni i Domazlicami wprowadzono autobusową komunikację zastępczą. Szacuje się, że utrudnienia potrwają do godziny 17:00.

Jak podają czeskie media, możliwe że przyczyną wypadku był stan toru, który jest porośnięty trawą, dodatkowo znajduje się na lekkim zboczu. Podczas hamowania pociągu może dojść do poślizgu i niekontrolowanego przejazdu po całym obwodzie stacji bez możliwości interwencji maszynisty. Jednak zarządca infrastruktury stwierdził, że roślinność została wycięta 3 września br. Zdjęcia przedstawiają jednak co innego.

Fot. zdopravy.cz