PKP S.A. jeszcze w tym roku zamierzają ruszyć z pracami budowlanym w zakresie przebudowy dworca kolejowego w Częstochowie. Przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych ma zostać ogłoszony w najbliższe wakacje. Rada Miejska sprzeciwia się koncepcji kolejarzy.
W grudniu 2019 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowego dworca w Częstochowie. Konkurs organizowany był przez PKP S.A., PKS I SARP, natomiast w skład jury wchodzili nie tylko przedstawiciele organizatorów, ale także miasta Częstochowa.
Na każdym etapie inwestycji PKP S.A. starało się wybrać optymalne rozwiązania w zakresie przebudowy dworca w Częstochowie, dlatego zdecydowano się na formę konkursu architektonicznego, który został poprzedzony konsultacjami społecznymi w formie warsztatów posiadających otwartą formułę. Po nich rozpisano konkurs architektoniczny na koncepcję przebudowy dworca w Częstochowie. Wybór formy konkursu nie był przypadkowy, ponieważ gwarantował on znalezienie optymalnych rozwiązań. Konkurs został rozpisany pod auspicjami organizacji branżowej architektów Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, a w jury konkursowym oprócz przedstawicieli SARP, wzięli udział również reprezentanci PKP S.A., miasta Częstochowa i PKS w Częstochowie – tłumaczy nam Bartłomiej Sarna, przedstawiciel biura prasowego PKP SA.
I miejsce w konkursie zajął pomysł zaproponowany przez zespół trzech pracowni: toprojekt Marek Wawrzyniak z Rybnika oraz dwa biura z Paryża: AND STUDIO i Studio Antonini. Jak tłumaczy nam Bartłomiej Sarna w miejscu obydwóch pawilonów powstaną nowe budynki, lepiej przystosowane do obsługi podróżnych. Nowy budynek dworca od strony wschodniej będzie dedykowany obsłudze klientów kolei (w jego pobliżu miasto wybudowało parking i węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej), następnie będzie przechodził on w pasaż na peronami (głównie o funkcji handlowo-usługowej), żeby ostatecznie zakończyć się pawilonem zachodnim (obsługa podróżnych kolei, autobusów, lokale komercyjne), przy którym zlokalizowano stanowiska przeznaczone dla autobusów.
Apel Rady Miasta Częstochowa
O wyburzeniu istniejącego gmachu dworca wiadomo od kilku lat. Budynek, który został wybudowany w 1996, jest sporych rozmiarów i drogi w utrzymaniu. Ciekawym faktem jest, że mimo czynnego udziału przedstawicieli Miasta w wybór nowej koncepcji dworca, Rada Miasta Częstochowa opowiedziała się za zachowaniem gmachu głównego (pawilonu zachodniego) dworca położonego przy pl. Rady Europy. Dodatkowo zaapelowała do kolejarzy o: znalezienie rozwiązań alternatywnych, o dobrą wolę i działania sprzyjające Miastu i jego przestrzeni publicznej.
Ewentualną rozbiórkę obiektu postrzegamy jako niepotrzebne wydatkowanie publicznych środków finansowych, stojące w sprzeczności z zasadą zrównoważonego rozwoju. W naszej opinii fundusze przewidziane na wyburzenie okazałego gmachu oraz utylizację tysięcy ton odpadów budowlanych powinno się przeznaczyć na modernizację obecnego budynku dworca – czytamy w stanowisku Rady Miasta Częstochowa.
Kolejarze nie kryją zaskoczenia, a planów zmieniać nie zamierzają. Dodatkowo okazuje się, że Miasto na realizację inwestycji podjęło decyzję o wzajemnej sprzedaży działek z PKP SA. Zatem można sądzić, że współpraca między zarządcą dworców a miastem przebiegała w sposób prawidłowy i otwarty.
PKP S.A. nie planuje zmieniać swoich planów dotyczących przebudowy kompleksu dworca Częstochowa. Prace nad dokumentacją projektową zostały już zakończone, a obecnie przygotowujemy się do ogłoszenia przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dla inwestycji. Dlatego też uchwała rady miasta Częstochowa, w której sprzeciwia się ona planom wyburzenia budynku dotychczasowego dworca, była i jest dla nas dużym zaskoczeniem, zwłaszcza, że od początku procesu inwestycyjnego współpracowaliśmy z miastem Częstochowa – podkreśla Bartłomiej Sarna.
Latem przetarg
Niezależnie od wszystkiego PKP S.A. realizują swoje plany i niedługo zamierzają ogłosić przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dla przebudowy dworca Częstochowa. Jak dobrze pójdzie prace budowlane mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Rozbiórka dotychczasowego budynku dworca jest integralną częścią zadania polegającego na przebudowie dworca w Częstochowie. Latem bieżącego roku planujemy ogłosić przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dla przebudowy dworca Częstochowa. Po wyborze w nim wykonawcy i podpisaniu z nim umowy na przebudowę dworca będziemy w stanie podać więcej szczegółów. Chcielibyśmy jednak rozpocząć prace budowlane związane z inwestycją jeszcze w tym roku – informuje Biuro Prasowe PKP S.A.