NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Co z zerowym VAT-em na bilety kolejowe? Potrzebna zgoda Unii Europejskiej

Co z zerowym VAT-em na bilety kolejowe? Potrzebna zgoda Unii Europejskiej

Redakcja
Fot. Ilostan Pojazdów Trakcyjnych / Ficek

Podczas panelu „Zielony transport publiczny – perspektywy i bariery rozwojowe”, zorganizowanego w ramach VIII Kongresu Rozwoju Transportu, Członek Zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz wskazał na bardzo ciekawe kwestie, które mogłyby polepszyć i usprawnić działalność przewoźnika, realizującego m.in. umowę PSC. Warto zatem przedstawić je nieco bliżej, zwłaszcza że powinny one zainteresować niemal każdego pasażera, korzystającego z usług kolei.

I tak Tomasz Gontarz wskazał, że na dostęp do transportu publicznego wpływ mają czynniki zewnętrzne, takie jak np. wysokie ceny paliw. Widzimy teraz, że wiele osób kalkuluje czy na wakacje pojechać z pełnym bakiem czy może pociągiem? W ocenie przedstawiciela PKP Intercity rachunek ekonomiczny przemawia za wyjazdem pociągiem. Dalej Tomasz Gontarz przypomniał, że w maju 2022 r. wprowadzone zostały dynamiczne ceny biletów, co pozwoliło, analogicznie jak w przewozach autobusowych czy samolotowych, zaoferować niższą cenę w tych kursach, które cieszą się mniejszą popularnością. I tak przykładowo za 19 zł można pojechać pociągiem PKP Intercity z Warszawy do Trójmiasta, a za 14 zł z Warszawy do Lublina.

To jest nasza mała cegiełka do rządowej tarczy antyinflacyjnej. W ten sposób wskazujemy, że kolej może być atrakcyjna, fajna, komfortowa ale i tania – stwierdził Tomasz Gontarz.

Wysokie koszty operacyjne

Z punktu widzenia przewoźnika transport kolejowy zostałby usprawniony poprzez ograniczenie kosztów operacyjnych. To obniżenie opłat za dostęp do infrastruktury. Jak przypomniał Tomasz Gontarz, w KPO (w jednym z kamieni milowych) zostało zapisane, że ta obniżka nastąpi. Dalej przedstawiciel PKP Intercity wskazał na lepszą koordynację przewozów drogowych i kolejowych. Ale podkreślił także, że oba te środki transportu powinny konkurować na równych zasadach.

Mam nadzieję, że opłata mocowa zostanie zlikwidowana – mówił dalej Tomasz Gontarz. Przypomniał, że jest to nowa opłata, traktująca PKP Intercity jako przedsiębiorstwo pobierające energię elektryczną tak jak fabrykę czy hutę. W praktyce oznacza to dodatkową opłatę za pobór energii w ciągu dnia (od godz. 8 do 18). To jest kilkadziesiąt milionów rocznie, co wpływa na ceny biletów – podkreślił Tomasz Gontarz.

Wzorem innych krajów, które uzyskały zgodę Komisji Europejskiej, można zlikwidować akcyzę na energię elektryczną, wykorzystywaną na potrzeby pasażerskiego transportu kolejowego, a także zlikwidować akcyzę na olej napędowy dla pojazdów spalinowych. To pomoże we wsparciu transportu zbiorowego i zachęci Polaków do zostawienia swoich samochodów i przesiadki na kolej – mówił Tomasz Gontarz.

Tomasz Gontarz podczas VIII Kongresu Rozwoju Transportu Fot. Klaster „Luxtorpeda 2.0”

Zerowa stawka VAT

Ostatnią rzeczą, na którą zwrócił uwagę przedstawiciel PKP Intercity, nazywając ją jako bardzo zaawansowaną, jest decyzja polskiego rządu, który wniósł do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zerowej stawki VAT na bilety kolejowe w relacjach krajowych. W relacjach międzynarodowych ta zerowa stawka już obowiązuje, a w Polsce wynosi ona 8%.

Podatek VAT jest podatkiem harmonizowanym, czyli musi być wspólny na całym obszarze Unii Europejskiej – wyjaśnił Tomasz Gontarz. Czekamy na decyzję instytucji unijnych, ażeby ten zerowy poziom stawki VAT wprowadzić, co automatycznie obniży o 8% ceny biletów kolejowych – dodał.

Dla przewoźnika bowiem kwota, stanowiąca właśnie 8% wartości biletu, a będąca podatkiem, jest kwotą neutralną. Ta procedura notyfikacji trwa już prawie rok, co jest trochę dziwne, bo Unia Europejska dużo mówi o ekologii i wspieraniu transportu zbiorowego, a jednak w realnym działaniu czekamy długo na dość oczywistą decyzję – podkreślił Tomasz Gontarz.

VIII Kongres Rozwoju Transportu. Fot. Klaster „Luxtorpeda 2.0”

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności