Kolej na świecie Przewozy towarowe

Chiny: Kolejowe przewozy towarowe odnotowują wzrost o 7,3% r/r

Chiny: Kolejowe przewozy towarowe odnotowują wzrost o 7,3%  r/r Fot. China Railway

Chiny mają po raz kolejny powód do chwalenia się swoimi wynikami. Wolumen rynku kolejowych przewozów towarowych w sierpniu 2020 roku odnotował wzrost o 7,3% r/r.

Przewozy towarowe w Państwie Środka w sierpniu nadal utrzymywały się na wysokim poziomie. Zrealizowany wolumen dostaw ładunków wyniósł 308 mln ton, to jest wzrost r/r o 21,02 mln ton, czyli 7,3%. Jak podają Chińczycy, średnio dziennie załadowano 166 tysięcy wagonów, a to oznacza wzrost o 13 tysięcy pojazdów (8,4% r/r). Były też dni stosunkowo lepsze, kiedy to jednego dnia załadowano 174 tysięcy wagonów. Operator odnotował również wzrost przychodów o 4,2% r/r – czyli 34,4 miliarda juanów (około 17,2 mld złotych).

Chińczycy uważają, że powinni dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić sprawny transport węgla energetycznego. Jednym z priorytetów jest zapewnienie transportu węgla na szlaku wschód – zachód oraz północ – południe, aby zaspokoić potrzeby głównych odbiorców opału. Według danych, w samym sierpniu przetransportowano 140 mln ton węgla. Kolejnym segmentem, w którym odnotowano wzrost jest transport do portów. Natężenie ruchu w porcie w sierpniu wyniosło 6,05 mln ton, co oznacza wzrost o 650 tysięcy ton (wzrost o 12% r/r). Średnio dziennie Chińczycy załadowali 34 300 kontenerów na platformy kolejowe.

Chiny mogą chwalić się nie tylko wynikami przewozów towarowych, bo również te pasażerskie wyglądają bardzo dobrze, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie w Chinach wybuchła pandemia koronawirusa i państwo te na początku 2020 roku znajdowało się w tragicznej sytuacji.

Zobacz również: Koleje Chińskie z rekordowymi wynikami. 456 mln pasażerów w dwa miesiące