NaKolei.pl WiadomościPrzewozy towarowe Chińczycy uruchomili pierwszy pociąg do Europy, który będzie kursować według stałego rozkładu jazdy

Chińczycy uruchomili pierwszy pociąg do Europy, który będzie kursować według stałego rozkładu jazdy

Redakcja
Fot. CR

Chiński przewoźnik kolejowy CR Express uruchomił pierwszy pociąg do Europy, który kursuje według stałego rozkładu jazdy.

26 października Chińczycy uruchomili pociąg towarowy, który wyruszył z Xi’an do Duisburga. Uruchomienie pociągu po Nowym Jedwabnym Szlaku nie jest niczym nadzwyczajnym, akurat ten pociąg przewiezie do Niemiec 50 wagonów wypełnionych m.in. falownikami fotowoltaicznymi i inną elektroniką. Jednak jest to pierwszy pociągów Chińczyków, który ma swój rozkład jazdy i ma on kursować między Chinami a Europą zgodnie z określonym harmonogramem terminów i godzin odjazdów.

Otwarcie pierwszego rozkładowego pociągu towarowego między Chinami a Europą zwiększy wydajność transportu, wzmacniając jednocześnie konkurencyjność transgranicznego pociągu towarowego na rynku międzynarodowym – stwierdził Rzecznik Chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mao Ning.

W założeniu Chińczyków, wpisanie pociągu do rozkładów jazdy, ma pozwolić na zwiększenie przewidywalności połączenia. Tzn., że dotychczas przejazd pociągu był dostosowywany do obecnej sytuacji na szlaku, często stał odstawiony, czekając na swoją kolej zaraz po pociągach pasażerskich. Rozkład ma uwzględniać także czas potrzebny na przeładunek kontenerów z szerokiego toru na 1435 mm. Według Chińczyków dzięki temu, termin dotarcia pociągów do Niemiec ma być bardziej utrzymywany. Zgodnie z rozkładem, pierwszy pociąg do Duisburga ma dotrzeć 5 listopada.

Po wielu konsultacjach z władzami kolejowymi krajów położonych wzdłuż trasy, China Railway zdecydowało się na wprowadzenie jednolitego rozkładu jazdy dla pociągu towarowych pomiędzy Chinami a Europą od października tego roku, starając się uczynić swoje usługi transportowe bardziej stabilnymi i efektywnymi czasowo, aby lepiej zaspokoić potrzeby logistyczne klientów i jeszcze bardziej poprawić jakość usług CR Express – czytamy w komunikacie chińskich kolejarzy.

Co więcej, pociąg ten został wyposażony w lokalizator GPS, który współpracuje z chińskim systemem BeidouKlienci przewożący swoje towary do Europy będą mogli kontrolować w czasie rzeczywistym gdzie znajduje się pociąg. Chiński satelitarny system nawigacyjny funkcjonuje na całym świecie.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności