Kolej na świecie Przewozy pasażerskie

Chińczycy szacują, że w Złoty Tydzień przewiozą około 100 mln pasażerów

Chińczycy szacują, że w Złoty Tydzień przewiozą około 100 mln pasażerów Fot. China National Railway

Chińczycy przygotowują się do obchodów Święta Narodowego – Złotego Tygodnia. Z tego powodu narodowy przewoźnik szacuje, że w najbliższych dniach kolej przewiezie łącznie około 100 mln pasażerów.

China National Railway poinformowało, że w dniu dzisiejszym oficjalnie rozpoczął się wzmożony ruch w przewozach pasażerskich na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Trwać ma on od 28 września do 8 października, a spowodowany jest Świętem Narodowym – Złotym Tygodniem – upamiętniającym proklamację ChRL przez Mao Zedonga w 1949 roku. Pierwszy raz obchody odbyły się w 1999 roku. Rząd chiński wprowadził obchody święta z myślą o krajowej turystyce. Podobnie jak w przypadku Chińskiego Nowego Roku – transport pasażerski jest w tym czasie bardzo wzmożony.

Chiński przewoźnik szacuje, że w tym 11-dniowym okresie z kolei skorzysta około 108 milionów pasażerów, to średnio 9,82 mln pasażerów dziennie. Szczytowy przepływ pasażerów ma przypaść 1 października, szacuje się, że tego dnia odprawionych zostanie 13 mln pasażerów. Co stanowić ma nowy rekord w dziennym ruchu pasażerskim na kolei od wybuchu pandemii.