Prawo i przetargi

Brak pokory PKP PLK. Znowu naruszyła przepisy

Brak pokory PKP PLK. Znowu naruszyła przepisy. Który to już raz?

fot. Wikipedia

Urząd Transportu Kolejowego stwierdził dzisiaj, że PKP PLK – zarządca infrastruktury naruszył przepisy dotyczące bezpieczeństwa na linii kolejowej Tczew – Kostrzyn. Nie próbowaliśmy liczyć, który to już taki przypadek w ostatnim czasie, ale faktem jest, że podobnych decyzji UTK wydał w okresie ostatniego półrocza całkiem sporo.

Tym razem chodzi o “brak wyposażenia części linii kolejowej nr 203 Tczew – Kostrzyn, w widoczne w każdych warunkach atmosferycznych znaki i sygnały drogowe, informujące maszynistę o kilometrażu linii.” Jak można dalej przeczytać w komunikacie na stronie Urzędu Transportu Kolejowego zastrzeżenia dotyczyły znaków drogowych, które w opinii urzędników były utrzymywane na poziomie niegwarantującym ich czytelności oraz widoczności dla maszynisty w każdych warunkach atmosferycznych. Powodować to mogło sytuację, w której maszynista nie byłby w stanie określić dokładniego miejsca, w których obowiązują ograniczenia stałe i doraźne, które podawane są przez dużyrnych ruchu w rozkazach.

Decyzja Prezesa UTK z 28 czerwca stwierdzająca powyższe nieprawidłowości nakazuje PKP PLK przywrócenie “pełnej widoczności na znakach drogowych kilometrowych i hektometrowych, rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowej, w celu spełnienia warunków technicznych i organizacyjnych zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów“. 

Zarządca infrastruktury, którego strata za ubiegłoroczny rok wyniosła bagatela grubo ponad 700 mln zł ma czas do 15 lipca 2013 roku na usunięcie nieprawidłowości. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

 

źródło: UTK{jcomments on}