Ekonomia i rynek

Bombardier unikał płacenia podatków

Bombardier unikał płacenia podatków

Kanadyjskie przedsiębiorstwo znalazło się w gronie spółek, które tworzyły spółki córki w Luksemburgu, po to aby unikać płacenia podatków. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ), z siedzibą w Waszyngtonie, uzyskało dokumenty, które ujawniają, że ponad 340 dużych spółek, w tym: Koch Industries, Disney, Skype, Amazon brało udział w takich praktykach.

Przedsiębiorstwa tworzyły skomplikowane struktury, po to aby przenieść zyski do Luksemburga, jednego z rajów podatkowych. Bombardier transferował i pożyczał pieniądze w kwotach ok. 500 mln dol. i posiadał 11 spółek zależnych w ośmiu krajach.

Strategia Bombardiera przedstawiona w dokumentach polegała na transferze funduszy do spółki zależnej z siedzibą w Luksemburgu w zamian za uprzywilejowane akcje, które były traktowane jako dług.

Wszelkie płatności dokonywane przez spółkę z siedzibą w Luksemburgu, która miała tam tylko jednego pracownika w niepełnym wymiarze czasu, traktowane były jako płatności odsetek i dzięki temu nie podlegały opodatkowaniu w Wielkim Księstwie.

Pieniądze wracały do Kanady w formie dywidendy, która zgodnie z umowami kanadyjsko-luksemburskimi nie podlega opodatkowaniu.

Bombardier uważa, że struktura taka jest legalna.

Kanadyjski koncern Bombardier specjalizujące się m. in. w produkcji: samolotów, elektrycznych zespołów trakcyjnych, lokomotyw, wagonów kolejowych, tramwajów i pociągów metra, oraz urządzeń sterowania ruchem.

 

Źródło: The Globe and Mail