Kolej jest dla ludzi

Bezpieczny przejazd – instruktorzy na kursy

Bezpieczny przejazd – instruktorzy na kursy Fot. PKP PLK

Kilkuset nauczycieli nauki jazdy zostanie przeszkolonych przez ekspertów z PKP Polskich Linii Kolejowych na temat zasad bezpieczeństwa przy przekraczaniu przejazdów kolejowych. Pierwsze szkolenia odbędą się w Poznaniu.

Specjalistyczne seminaria dla instruktorów nauki jazdy są realizowane w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Kolejarze mają bowiem świadomość, że to właśnie podczas kursów nauki jazdy przyszli kierowcy nabierają dobrych i złych nawyków i dlatego potrzebne jest także zwrócenie uwagi ich instruktorom na kwestie bezpieczeństwa przy pokonywaniu przejazdów kolejowych.

– PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie podnoszą poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych m.in. przez modernizację przejazdów oraz nowe bezkolizyjne skrzyżowania nad i pod torami. Od października dodatkowo apelujemy do instruktorów nauki jazdy. Przekazujemy tej grupie dodatkowe materiały. Szkolenia PLK dla instruktorów to większe bezpieczeństwo uczniów, którzy będą przejeżdżać przez skrzyżowania drogi z torami. Lepiej przygotowany nauczyciel to bezpieczniejszy uczeń – podkreśla Ireneusz Marchel, prezes PKP PLK.
Pierwsze szkolenia odbędą się w Poznaniu dla instruktorów z ośrodków szkolenia kierowców w Wielkopolsce. Podczas warsztatów eksperci PLK będą omawiać zasady bezpiecznego zachowywania się kierowców przy dojeździe do przejazdu i potem podczas jego pokonywania. Warsztaty będą urozmaicone przykładami różnych zdarzeń, jakie miały miejsce na skrzyżowaniu dróg i torów, będzie też przedstawiona analiza przyczyn wypadków i kolizji aut z pociągami.
– Przedstawimy instruktorom nie tylko wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także wyposażamy ich w materiały, które ułatwią szkolenie. Spotkanie jest dla nas okazją nie tylko do przekazania, ale i do zdobycia wiedzy, co moglibyśmy jeszcze zrobić, by uczniowie byli bezpieczni na drogach i przejazdach kolejowo drogowych – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK.
Zarządca sieci kolejowej przypomina, że w tym roku, okresie styczeń – wrzesień, miało miejsce 141 wypadków i kolizji na przejazdach, w których śmierć poniosło 40 osób, a 24 zostały ciężko ranne. W samej Wielkopolsce na przejazdach doszło do 19 zdarzeń, w których śmierć poniosło 6 osób, a 4 zostały ranne.