Strona główna » Wiadomości » Alstom zawiesił produkcję w chorzowskiej fabryce

Alstom zawiesił produkcję w chorzowskiej fabryce

Redakcja
Fot. Alstom

Epidemia koroanwirusa zatrzymała produkcję w chorzowskim zakładzie Alstomu. W chwili obecnej nie mamy oficjalnych informacji o zaprzestaniu działalności innych producentów taboru kolejowego w Polsce.

Decyzją Zarządu fabryka Alstom w Chorzowie z dniem 30 marca 2020 roku zawiesiła działalność przemysłową. Do 17 kwietnia w katowickim zakładzie nie będziemy realizować żadnych działań produkcyjnych. Decyzja ta wynika z powodu ograniczeń w dostawach komponentów wykorzystywanych do produkcji – poinformował portal NaKolei.pl Artur Fryczkowski, Prezes Alstom Polska. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników, partnerów i klientów jest naszym najwyższym priorytetem. Alstom działa zgodnie z zaleceniami władz lokalnych i globalnych, podejmując wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić bezpieczeństwo wspomnianych stron i przyczynić się do zminimalizowania wpływu pandemii na społeczeństwo – dodał.

Producent poinformował także o zastosowaniu wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa.

Z uwagi na sytuację panującą w kraju i na świecie podjęte zostały odpowiednie środki ostrożności. Do takich środków należą między innymi ściśle egzekwowane zasady dotyczące podróży służbowych oraz uniwersalne zalecenie pracy zdalnej w miarę możliwości. W obrębie zakładów Alstom zapewnia przestrzeganie określonych przez władze środków barierowych, odległości między osobami, systematycznej dezynfekcji stanowisk pracy, dostępności produktów sanitarnych, takich jak żel do dezynfekcji, maski i okulary ochronne. Wszystkie zakłady wdrażają z góry określony plan ciągłości działania – wskazał Artur Fryczkowski.

W niektórych lokalizacjach podjęte środki obejmują częściowe lub całkowite zamknięcie terenów w celu umożliwienia sanityzacji i reorganizacji środowiska pracy w celu zapewnienia zgodności z najsurowszymi normami sanitarnymi – dodał.

Zapytaliśmy również producenta jaki wpływ na jego działalność może mieć obecna sytuacja.

Na tym etapie jest zbyt wcześnie, aby komentować długoterminowy wpływ kryzysu zdrowotnego na działalność Alstom – poinformował Artur Fryczkowski.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że cała produkcja chorzowskiego zakładu Alstomu to pojazdy przeznaczone dla innych niż Polska krajów. Jednakże przy ich produkcji nawiązywana jest współpraca z poddostawcami z naszego kraju. Stąd też nie można wykluczyć, że przestój fabryki nie wpłynie również na inne podmioty współpracujące z Alstomem. Od podwykonawców z Polski producent pozyskuje około 40% komponentów, wykorzystywanych przy produkcji.

Jako przykładowe projekty realizowane przez Alstom w Polsce można wskazać budowę wagonów Metropolis dla metra w Rijadzie, pociągi Coradia Stream dla holenderskich kolei NS czy składy Coradia Lint dla niemieckich przewoźników, w tym Deutsche Bahn.

W Polsce Alstom znany jest przede wszystkim z jednostek ED250 Pendolino, które są eksploatowane przez PKP Intercity.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x