Tabor
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Alstom testuje skład ED250 w Czechach

Alstom testuje skład ED250 w Czechach Fot. Alstom

Alstom rozpoczął testy jednostki polskiego Pendolino pod kątem eksploatacji w Czechach. Zgoda jednostki na eksploatację w Czechach jest jednym z warunków umowy Alstomu z PKP Intercity.

Według rzecznika zarządu kolei w Czechach, Martina Nováka, próbna eksploatacja jest dozwolona bez pasażerów na odcinkach Bogumin – Przerów – Nedakonice, Prosenice – Dluhonice i Przerów – Kolín. Zezwolenie jest ważne do końca lipca, do tego czasu testy muszą zostać poddana ocenie.

W tej chwili należy przejechać co najmniej 12 500 km ”, dodał Novák. Przewoźnikiem są České Dráhy, dla Alstom operację na terytorium Czech zapewnia firma ČMŽO.

Jak dotąd Pendolino w Czechach podczas testów pracuje pod napięciem stałym. Niewykluczone, że w przyszłości do Czech udamy się w podróż korzystając z kategorii pociągów EIP. Obecnie przewoźnik oczekuje na homologację ze strony Austrii, w związku z połączeniem Warszawy z Wiedniem przez Czechy.

Za homologację pojazdów ED250 odpowiada ich producent – firma Alstom. Skład ED250-001 przebywa obecnie na testach, które realizuje Alstom na własną odpowiedzialność wypełniając zobowiązania kontraktowe – poinformował portal ‘Nakolei.pl’ Rzecznik Prasowy PKP Intercity.