Infrastruktura Tabor
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Alstom pierwszą firmą na świecie z pełną certyfikacją najnowszego standardu ETCS

Alstom pierwszą firmą na świecie z pełną certyfikacją najnowszego standardu ETCS Mat. Prasowy

Certyfikacja najnowszych pokładowych i przytorowych standardów ETCS umacnia wiodącą pozycję Alstom w dziedzinie technologii cyfrowych dla kolei.

Alstom jako pierwsza firma na świecie uzyskała pełną certyfikację w zakresie najnowszych pokładowych i przytorowych standardów ETCS (Europejski System Sterowania Pociągiem), potwierdzając tym swoją pozycję lidera cyfrowej kolei. Certyfikaty zostały wydane przez Belgorail, wiodącą organizację zajmującą się certyfikacją i testowaniem technologii w obszarze kolejnictwa. Najnowsza wersja oprogramowania zapewnia interoperacyjność z poziomem 3 wydanie poprawione 2 dla całego systemu kolei.

ETCS jest prawdopodobnie najbardziej wydajnym systemem sterowania pociągiem na świecie, oferującym znaczne korzyści, zarówno jeśli chodzi o efektywność kosztową utrzymania i zdolność przewozową jak i poziom bezpieczeństwa, niezawodności oraz punktualność. To wyjaśnia rosnącą popularność systemu poza Europą, czego dowodem jest wprowadzenie ETCS m.in. w Australii, Indiach, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej i na Tajwanie.

Alstom jest głównym dostawcą pokładowych i przytorowych urządzeń ETCS, które poprzez system Atlas są wykorzystywane w 70% pokładowych systemów kolejowych, na 18 000 kilometrach torów na całym świecie. Firma wyposaży w system pokładowy Atlas łącznie 9000 pociągów, z czego 1100 otrzyma rozwiązanie certyfikowane standardem ETCS poziomu 3 wydanie 2. W ostatnim czasie Alstom przyczynił się do znacznej poprawy wydajności standardów ETCS aż w 30 krajach, w tym poprzez pierwsze zastosowanie poziomu 3 ETCS w Niemczech.

Jako światowy lider ekologicznych i inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności Alstom opracowuje i wprowadza na rynek zintegrowane systemy, które zapewniają trwałe podstawy dla transportu przyszłości. Alstom oferuje pełen wachlarz rozwiązań w zakresie sprzętu i usług, od pociągów dużych prędkości, metra, tramwajów i elektrobusów po zintegrowane systemy, zindywidualizowane usługi, infrastrukturę, systemy sterowania i rozwiązania w zakresie mobilności cyfrowej. W roku obrotowym 2019/20 Alstom odnotował sprzedaż w wysokości 8,2 mld euro i zaksięgował zamówienia o wartości 9,9 mld euro. Alstom ma swoją siedzibę we Francji, działa na terenie 60 państw i obecnie zatrudnia 38 900 osób.