Infrastruktura
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Akcja ,,Bezpieczny piątek” – PKP PLK i funkcjonariusze SOK w trosce o bezpieczeństwo na przejazdach

Akcja ,,Bezpieczny piątek” – PKP PLK i funkcjonariusze SOK w trosce o bezpieczeństwo na przejazdach

Lipiec tego roku pod względem bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych okazał się łaskawszy niż lipiec 2015 roku. W ramach akcji ,,Bezpieczny piątek” PKP PLK i funkcjonariusze SOK jeszcze uważniej kontrolują sytuację na przejazdach.

W każdy wakacyjny piątek pracownicy PLK i funkcjonariusze SOK rozmawiają z kierowcami na temat bezpiecznej jazdy rozdając im ulotki informacyjne. Kontrolują również ,,dzikie przejścia” w pobliżu torów.

Do tej pory przeprowadzone zostały kontrole na 149 przejazdach kolejowo-drogowych i ,,dzikich przejściach”, gdzie rozdano 16 tysięcy ulotek. Wypisano 72 mandaty, a 814 kierowców i pieszych dostało pouczenia. Odbyły się aż 432 kontrole trzeźwości.

Maleje liczba wypadków i kolizji. W porównaniu do poprzedniego roku liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych spadła o 40%.

W lipcu 2015 roku odnotowano 21 zdarzeń, w tym 8 osób rannych i 12 zabitych. W tym roku lipcowe statystyki wskazują na 13 zdarzeń, 5 osób rannych i 2 zgony. Aż 98% wypadków na przejazdach wynika z nieprzestrzegania przepisów i niestosowanie się do znaków drogowych a także sygnalizacji przejazdowej. Akcja ,,Bezpieczny piątek” będzie prowadzona również w sierpniu.

Wśród stałych, całorocznych działań w ramach „Bezpiecznego przejazdu…” prowadzona jest kampania informacyjna. Dodatkowo organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie.
Do współpracy zaproszono instruktorów nauki jazdy, a także osoby działające w sieci, które mogłyby na szeroką skalę rozpowszechniać informacje o bezpieczeństwie na drodze.

W 2015 roku w Brukseli PKP PLK S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD).