Strona główna » Wiadomości » Chojnicki dworzec poczeka na odnowienie peronów

Chojnicki dworzec poczeka na odnowienie peronów

Krzysztof Losz
Fot. Urząd Miejski w Chojnicach

Miasto Chojnice odnowiło zabytkowy dworzec kolejowy. Teraz przydałby się kompleksowa modernizacja peronów, przejścia podziemnego oraz otoczenia dworca. PKP PLK planują wykonanie tych prac, ale na razie nie ma na to środków w budżecie spółki.

 

Dworzec kolejowy w Chojnicach powstał w XIX wieku, ale jest nietypową konstrukcją, gdyż stoi między peronami. Takie rozwiązania były stosowane rzadko i jest to dodatkowy walor zabytku. W 2015 roku budynek od PKP przejął samorząd Chojnic i dokonał renowacji obiektu. Od 2024 roku służy ponownie nie tylko pasażerom, ale spełnia także inne funkcje publiczne. Nie tak dawno chojnicki obiekt zdobył nagrodę publiczności podczas głosowania internautów w konkursie „Dworca Roku 2025”. Przydałaby się także modernizacja innych elementów kolejowej infrastruktury w tym miejscu, ale chojnicki dworzec poczeka na odnowienie peronów.

Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic, nie krył dumy z dokonań samorządu, ale jednocześnie wyraził rozczarowanie stanem peronów, przejścia podziemnego oraz otoczenia dworca. Mówił, że kolejarze nie reagują na prośby miasta, żeby zajęli się swoją częścią dworcowego terenu i go odnowili. Więc wygląd peronów daleko odbiega od tego, co teraz prezentuje sobą budynek dworca.

Nie ma pieniędzy na inwestycję

Za perony i teren przydworcowy w Chojnicach odpowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. Biuro prasowe spółki poinformowało portal nakolei.pl, że zarządca infrastruktury planuj kompleksową modernizację stacji Chojnice, czyli układu torowego, peronów oraz przejścia podziemnego. Będzie to część szerszego zadania inwestycyjnego, czyli modernizacji wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 203. Jednak póki co nie PKP PLK nie dysponują środkami finansowymi na podjęcie się tych prac. Tak więc chojnicki dworzec poczeka na odnowienie peronów.

Przygotowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej nr 203 między Tczewem a Chojnicami podzielone jest na dwa opracowania. Projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 203 na odcinku Tczew – Czersk” jest na etapie pozyskiwania decyzji administracyjnych, natomiast opracowanie dokumentacji dla odcinka Czersk – Chojnice – Wierzchowo Człuchowskie będzie możliwe po zabezpieczeniu środków finansowych, a następnie wyłonieniu wykonawcy. Realizacja prac budowlanych na linii nr 203 jest uzależniona od pozyskania środków finansowych – informuje biuro prasowe PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jednocześnie zarządca sieci kolejowej prowadzi naprawy infrastruktury na stacji w Chojnicach w ramach bieżących prac utrzymaniowych w zależności od dostępnych środków finansowych.

Potwierdzają się więc nasze wcześniejsze informacje o tym, że modernizacja linii kolejowej nr 203 na odcinku Tczew-Chojnice – Czersk nastąpi najwcześniej po 2030 roku. Co prawda ten projekt jest na liście rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku, z perspektywą do 2032 roku. Ale szacowana wartość prac przekracza 4 mld zł. Trudno więc oczekiwać, aby w budżecie KPK powstały aż tak duże oszczędności, żeby pozwoliły na wcześniejsze rozpoczęcie prac na linii nr 203 niż w kolejnej dekadzie.

Podobne artykuły