Infrastruktura Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

500 pociągów na stacji Warszawa Główna

500 pociągów na stacji Warszawa Główna Fot. NaKolei.pl

Pasażerowie 500 pociągów skorzystali z peronów Warszawy Głównej. Stacja od 14 marca obsługuje składy w kierunku Łodzi, Sochaczewa, Łowicza i Piaseczna. Dodatkowy dostęp do pociągów zapewni kładka, która połączy Wolę, perony i Ochotę. Na inwestycje przeznaczono 87 mln zł z unijnego POIiŚ.

Ze stacji Warszawa Główna od 14 marca – po 24 latach ponownie korzystają klienci kolei. To podróżni Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, POLREGIO i Kolei Mazowieckich. W dzień roboczy odjeżdża i przyjeżdża na Główną około 40 pociągów. W soboty i niedziele odprawa obejmuje około 20 składów.

Warszawa Główna została otwarta przed istotnymi zmianami w ruchu pociągów na Warszawie Zachodniej. Stacja zapewnia utrzymanie połączeń w czasie robót w obszarze peronów Warszawy Zachodniej i na linii średnicowej. Od 26 marca na stacji Warszawa Zachodnia wyłączone zostały z ruchu kolejne dwa perony, a kolejne pociągi zostały przeniesione m.in. na Warszawę Główna oraz Warszawę Gdańską.

Na stacji Warszawa Główna są dwa perony z dojściem od ulicy Towarowej. Zamontowane jest oświetlenie i wiaty. Ułatwieniem w podróży są tablice z informacjami i rozkładami jazdy oraz system zapowiedzi głosowych. W połowie roku montowane będą wyświetlacze oraz infokioski –  elementy zintegrowanego systemu informacji pasażerskiej. Informacje o pociągach będą wyświetlane na ekranach i wygłaszane przez system nagłośnieniowy.

W kwietniu wykonawca rozpocznie montaż – nasuwanie stalowej konstrukcji kładki. Przejście nad torami połączy perony z Alejami Jerozolimskimi i ulicą Kolejową. Będzie łatwiejsza komunikacja między stacją a Wolą i Ochotą. Kładka i zamontowane windy umożliwią dostęp do pociągów osobom o ograniczonej możliwości poruszania się.