NaKolei.pl MediotekaDawniej na kolei 41. rocznica największej katastrofy kolejowej PRL [ZDJĘCIA]

41. rocznica największej katastrofy kolejowej PRL [ZDJĘCIA]

Mateusz Marczewski
Źródło.: PAP/Tadeusz Zagoździński

41 lat temu doszło do największej katastrofy kolejowej w historii Polski. W wyniku zderzenia czołowego pociągu pasażerskiego z pociągiem towarowym śmierć poniosło aż 67 osób, a ranne zostały 64 osoby.

Dzisiaj, 19 sierpnia 2021 roku obchodzimy 41. rocznicę największej katastrofy kolejowej w historii Polski. 19 sierpnia 1980 roku o godzinie 04:30 dwa rozpędzone składy pociągów zderzyły się ze sobą czołowo. W Otłoczynie, pomiędzy Toruniem i Włocławkiem, zderzyły się wówczas ze sobą rozpędzony do 35 km/h pociąg towarowy oraz pędzący z prędkością 85 km/h pociąg osobowy z Torunia do Łodzi.

Fot. Zbigniew Juchniewicz

19 sierpnia 1980 roku z Dworca Głównego w Toruniu odjechał o godzinie 4:18 opóźniony pociąg nr 5130, który docelowo miał zakończyć trasę w Łodzi Kaliskiej. Powodem opóźnienia pociągu była potrzeba doczepienia wagonów sypialnych, które pierwotnie podłączone były do pociągu z Kołobrzegu. Dwie minuty po odjeździe pociągu pasażerskiego, o 4:20 ze stacji Otłoczyn bez zezwolenia wjeżdżając na zły tor, ignorując sygnał „Stój” odjechał pociąg towarowy nr 11599. Maszynista tym manewrem rozerwał blokadę zwrotnicy i po niewłaściwym torze ruszył w stronę Torunia.

Fot. Zbigniew Juchniewicz

Starania ludzi nie były w stanie zapobiec tragedii. Próba wyhamowania składów przyniosły wymierne skutki, poniwaz maszyniści dostrzegli się z odległości około 150 metrów. Gdy tylko zauważono, że ze stacji w Otłoczynie, wbrew rozkładowi jazdy i na zły tor wtacza się lokomotywa, tzw. „Gagarin” (ST44-607), powiadomiono niezwłocznie posterunek Brzoza Toruńska. Niestety, ale opóźniony pociąg osobowy 5130 właśnie minął posterunek.

Fot. Zbigniew Juchniewicz

Chwilę później, około godziny 4:30 doszło do zderzenia czołowego pociągu towarowego z pociągiem osobowym. W momencie zderzenia, pociąg pasażerski rozpędzony był do około 85 km/h, natomiast towarówka do około 33 km/h. W wyniku zderzenia obie lokomotywy, trzy wagony pasażerskie i trzy wagony towarowe zostały doszczętnie zniszczone. Na miejscu zginęło 65 osób, dwie następne osoby zginęły w wyniku odniesionych obrażeń. Natomiast 64 osoby zostały ranne. Najmłodsza ofiara wypadku miała zaledwie 7 lat.

Fot. Zbigniew Juchniewicz

Winą za wypadek obarczono maszynistę pociągu towarowego, który pracował tej doby nieprzerwanie ponad 20 godzin.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności