Dawniej na kolei Konferencje i spotkania Przewozy pasażerskie

173 lata temu uruchomiona została Kolej Warszawsko-Wiedeńska. Fundacja Grupy PKP organizuje spacer pamięci

173 lata temu uruchomiona została Kolej Warszawsko-Wiedeńska. Fundacja Grupy PKP organizuje spacer pamięci fot. Fundacja Grupy PKP

W tym roku mijają 173 lata od kiedy uruchomiona została Kolej Warszawsko-Wiedeńska. Jutro (14 czerwca) odbędzie się spacer pamięci organizowany przez Fundację Grupy PKP. Będzie to spotkanie połączone z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Kolej Warszawsko-Wiedeńska zaczęła kursować na swoim pierwszym odcinku 173 lata temu. Z tej okazji Fundacja Grupy PKP zaprasza jutro (14 czerwca) na Stare Powązki. Tam o godzinie 14:00 odbędzie się spacer pamięci upamiętniający to wydarzenie. Dokładne miejsce zbiórki: brama Św. Honoraty. Spacer odbędzie się szlakiem grobów kolejarzy i osób związanych z koleją okresu międzywojnia.

Warto dodać, że Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei od 33 lat organizuje w tym dniu spotkanie przy grobie inż. Stanisława Wysockiego (1805-1868), projektanta i budowniczego Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. 14 czerwca 1845 r. odbył się pierwszy przejazd Kolei na trasie Warszawa-Grodzisk Mazowiecki. Wtedy to wybito medal okolicznościowy z wytłoczonym parowozem i napisem: „Para zbliża odległość”.

W imieniu Fundacji zapraszamy na to wyjątkowe spotkanie. Więcej historycznych faktów na temat Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i szczegółów dot. jutrzejszego wydarzenia znajduje się na stronie Organizatora.