NaKolei.pl WiadomościKolej jest dla ludzi 145 lat kolei na Sądecczyźnie. Na małopolskie tory wyjedzie zabytkowy parowóz

145 lat kolei na Sądecczyźnie. Na małopolskie tory wyjedzie zabytkowy parowóz

Redakcja
Fot. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Projekt Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei realizuje w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz.

W 2021 roku przypada 145 rocznica uruchomienia kolei Tarnowsko-Leluchowskiej, pierwszej linii kolejowej w tej części dzisiejszej Małopolski. Z tej okazji, w weekend 25-26 września 2021 roku na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

W sobotę, 25 września, zabytkowy pociąg wyruszy o godzinie 8.50 z Nowego Sącza malowniczą Doliną Popradu do Muszyny, a następnie odwiedzi dwa znane uzdrowiska: Żegiestów oraz Krynicę – Zdrój. Pasażerowie będą mogli podziwiać z okien wagonu przepiękne krajobrazy tego zakątka Małopolski, wziąć udział w Jarmarku w Muszynie a także zwiedzić atrakcje Muszyny i zapoznać się z ofertą turystyczną regionu. Łącznie odbędą się trzy kursy pociągu: Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna-Żegiestów oraz Muszyna-Krynica

Kolejnego dnia, w niedzielę 26 września, zabytkowy pociąg przemierzy trasę dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej z Nowego Sącza do Biecza i Gorlic. Podróż rozpocznie się na sądeckim dworcu o godzinie 9:00. Celem podróży będzie zwiedzanie Biecza zwanego Perłą Małopolski oraz udział w innych atrakcjach przygotowanych dla turystów i mieszkańców.

Program wydarzenia przygotowany został we współpracy z Urzędem Miejskim w Bieczu i będzie obejmował zwiedzanie średniowiecznego centrum, wstęp na wystawę w budynku dworca, występy muzyczne w pociągu i na stacjach, a także degustację dań kuchni regionalnej.

Skład pociągu zestawiony będzie z zabytkowej lokomotywy parowej Ty42-107 z 1946 roku oraz składu historycznych wagonów z lat 30-60. XX wieku.

Zapraszamy wszystkich chętnych do przybycia na małopolskie stacje kolejowe i obejrzenia tej niecodziennej atrakcji w postaci sprawnego, zabytkowego parowozu i wagonów z lat 1920-1960.

Przejazdy pociągiem na trasie z Muszyny do Krynicy i Żegiestowa oraz z Biecza do Gorlic są ogólnodostępne.

Szczegółowe rozkłady jazdy na stronie: www.kolejegalicyjskie.pl

Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP CARGO

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności