Strona główna » Wiadomości » 120 km/h między Radomiem a Łodzią po modernizacji linii kolejowej

120 km/h między Radomiem a Łodzią po modernizacji linii kolejowej

Redakcja
Fot. PKP PLK (ilustracyjne)

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły projekt rewitalizacji 47-kilometrowego odcinka kolejowego między Radzicami a Wolanowem koło Radomia. Inwestycja, ogłoszona 2 kwietnia bieżącego roku, obejmuje wymianę nawierzchni oraz sieci trakcyjnej. Projekt ten realizowany jest w ramach Krajowego Programu Kolejowego, z finansowaniem zapewnionym z budżetu państwa.

Efekty dla podróżnych

Dzięki planowanym pracom, mieszkańcy Radomia oraz podróżujący do Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi zyskają nie tylko szybsze, ale i bezpieczniejsze połączenie.

Obecnie prędkość na tym odcinku jest ograniczona do 100 km/h, a miejscami nawet do 40 km/h. Po modernizacji, prędkość wzrośnie do 120 km/h, co znacząco skróci czas podróży.

Ogłaszamy duże przetargi, otwieramy rynek dla wszystkich zainteresowanych podmiotów. To przyniesie wymierne efekty w postaci szybszych podróży na linii – podkreśla Piotr Wyborski, prezes Zarządu PKP PLK

Modernizacja infrastruktury

Projekt przewiduje również modernizację infrastruktury przy torach, w tym wymianę nawierzchni na przejazdach i drogach dojazdowych, a także poprawę systemu odwodnienia. W Karczówce przejazd zostanie wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia, w tym samoczynne sygnalizatory świetlne.

W ramach modernizacji odnowionych zostanie 9 przystanków kolejowych, które zostaną wyposażone w udogodnienia takie jak wiaty, ławki, czytelne oznakowania oraz LED-owe oświetlenie. Przystanki zostaną dostosowane do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się.

Podsumowanie

Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2025 roku.

Inwestycja ta jest kontynuacją wcześniejszych działań na linii nr 22, między Tomaszowem Mazowieckim a Radomiem, gdzie wcześniej zmodernizowano nawierzchnię i sieć trakcyjną nad torem nr 1.

Dzięki tym działaniom podróżowanie pociągiem stanie się nie tylko szybsze, ale i wygodniejsze dla pasażerów.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x