Prawo co dnia Przewozy pasażerskie

Zaświadczenia a konduktorzy: Uczeń wyproszony z pociągu za brak legitymacji?

Zaświadczenia a konduktorzy: Uczeń wyproszony z pociągu za brak legitymacji? Fot. Koleje Wielkopolskie

Uczeń podróżujący pociągiem na trasie Skoki-Wągrowiec został poproszony o opuszczenie pojazdu. Dlaczego? Okazał zaświadczenie zamiast legitymacji szkolnej.

A nie tak dawno pisaliśmy o apelu prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o honorowaniu zaświadczeń zastepujących tymczasowo legitymacje szkolne… Nieprzyjemna sytuacja dotknęła ucznia siódmej klasy szkoły podstawowej w Wągrowcu, który pociągiem Kolei Wielkopolskich przemieszczał się w zeszłą środę z domu do szkoły.

Konduktor sprawdzający bilety według relacji ucznia nie zaakceptował okazanego przez niego zaświadczenia o posiadaniu ważnej legitymacji szkolnej, ale nieposiadającej jeszcze pieczątki. Chłopiec miał bilet miesięczny. Do szkoły ucznia nie dotarły jeszcze pieczątki, którymi podbijane są dokumenty, w tym właśnie legitymacje. Chłopiec według informacji mediów musiał pokonać kawałek trasy z Roszkowa do Skoków pieszo. Sprawa poruszyła rodziców, a także pracowników szkoły.

Podobno na nagraniu z monitoringu na pokładzie widać, że po rozmowie z konduktorem uczeń wyszedł sam z pociągu. Strona przewoźnika twierdzi, że nie doszło do wyproszenia, z nagrania nie wynika jednak jak przebiegała rozmowa. Koleje Wielkopolskie informowały o tym, że nie wpłynęła oficjalna skarga na konduktora. Zainteresowani tematem czekają na szybkie wyjaśnienie sprawy.

5 października prezes UTK Ignacy Góra zwrócił się z prośbą do wszystkich przewoźników o tymczasowe uznawanie zaświadczeń wystawianych przez szkoły na równi z legitymacjami szkolnymi. Jak widać nie wszędzie jeszcze jest to respektowane. Pracownicy drużyny konduktorskiej są na bieżąco uczulani na problem z podbitymi legitymacjami, dlatego muszą respektować zaświadczenia o posiadaniu ważnej legitymacji przez uczniów.