Ekonomia i rynek Przewozy pasażerskie Przewozy towarowe Wiadomości

Współpraca PKP i “Ukrzaliznyca”

Współpraca PKP i “Ukrzaliznyca” Fot. PKP Intercity

Rozszerzenie połączeń kolejowych między Polską a Ukrainą – to jeden z celów współpracy PKP i Kolei Ukraińskich.

 

W Kijowie doszło do spotkania prezesa PKP SA Krzysztofa Mamińskiego i prezesa PAT „Ukrzaliznyca” Wojciecha Balczuna. Rozmawiano m.in. o przewozach pasażerskich i towarowych pomiędzy Ukrainą i Polską. Okazuje się, że wyniki obu sektorów w 2017 roku są obiecujące.

Jesteśmy przekonani, że współpraca Kolei Ukraińskich i Polskich może stać się jedną z głównych przesłanek w pogłębieniu relacji pomiędzy naszymi krajami. Mamy duże doświadczenie, pomysły i podobne wizje dalszego rozwoju transportu kolejowego – stwierdził prezes Krzysztof Mamiński.

PKP i „Ukrzaliznyca” planują uruchomienie drugiej pary pociągów pasażerskich w relacji Kijów – Lwów – Przemyśl. Od 24 sierpnia z nowego połączenia będą mogli skorzystać mieszkańcy Winnicy, Chmielnickiego oraz Tarnopola. Ponadto od 24 sierpnia pasażerowie wygodniej do Polski będą mogli dojechać pasażerowie z miast Równe, Kiwerce i Kowel, gdyż zmieni się trasa pociągu Kowel – Chełm na Zdołbunów – Chełm.

Obie spółki myślą też o rozszerzeniu internetowej sprzedaży biletów na pociągi między Polską a Ukrainą, a ceny biletów mają być konkurencyjne w porównaniu do innych środków transportu.

Rozmawiano też o realizacji projektów infrastrukturalnych, w tym Nowego Jedwabnego Szlaku. Chodzi zwłaszcza o alternatywną trasę przewozów towarów z Chin przez Iran do Europy z wykorzystaniem portów Morza Czarnego oraz Kaspijskiego.

Wszystkie postanowienia ze spotkania zostały zapisane w protokole, podpisanym przez obu prezesów.