Infrastruktura Przewozy pasażerskie Przewozy towarowe

,,Węglówka” do modernizacji. Cztery przetargi PKP PLK warte 2 mld zł

,,Węglówka” do modernizacji. Cztery przetargi PKP PLK warte 2 mld zł fot. PKP PLK S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły 4 przetargi za ponad 2 mld zł. W ramach modernizacji usprawniona zostanie m.in. ,,Węglówka”.

Prace mają objąć 165 km linii kolejowej od Chorzowa do Zduńskiej Woli. Poprawi się nie tylko jakość przewozów towarowych, ale i pasażerskich. Usprawniony zostanie przewóz towarów ze Śląska do portów. Pasażerowie skorzystają z wyremontowanych stacji i nowych przystanków.

W efekcie prac pociągi pojadą szybciej – pasażerskie 140 km/h, a towarowe 120 km/h. Dzięki modernizacji przejazdów i wiaduktów odczuwalne będzie większe bezpieczeństwo zarówno w ruchu kolejowym, jak i drogowym.

Odnowiona i wyremontowana zostanie magistrala węglowa na odcinku Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Zduńska Wola Karsznice (odcinek linii kolejowej nr 131 tzw. „Węglówki”).

Przebudowane zostaną stacje i przystanki m.in.: Chorzów Miasto, Chorzów Stary, Bytom, Tarnowskie Góry, Nakło Śląskie, Kalety, Radzionków, Rusiec Łódzki, Zduńska Wola Karsznice, Miasteczko Śląskie, Radzionków Rojca i Siedlce Łaskie. Powstanie nowy przystanek kolejowy – między stacjami Chorzów Miasto i Chorzów Batory, w okolicach ulicy Strzelców Bytomskich – w pobliżu kampusów Uniwersytetu Śląskiego, Wyższej Szkoły Bankowej oraz szpitala. Odbędzie się przesunięcie o około 500 metrów na północ przystanku Bytom Północny.

Zaplanowana jest budowa nowych 4 lokalnych centrów sterowania Bytom, Tarnowskie Góry, Herby Nowe i Zduńska Wola Karsznice.pociągów. Wyremontowanych zostanie ok. 180 obiektów jak i 71 przejazdów kolejowo – drogowych.

Prace na odcinku Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Zduńska Wola Karsznice realizowane są w ramach projektu POIiŚ5.1-14 „Prace na linii kolejowej C-E 65 na odc. Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Karsznice – Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo”. Prace jak i uprzednie sporządzenie dokumentacji będą trwać w latach 2018-2022.

Więcej szczegółów na stronie PKP PLK S.A.