Przewozy pasażerskie Wiadomości Wydarzenia
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pkpintercity

Utrudnienia na kolei: Wichura zatrzymuje pociągi międzynarodowe

Utrudnienia na kolei: Wichura zatrzymuje pociągi międzynarodowe Fot. PKP Intercity

Dwa pociągi międzynarodowe Warszawa – Berlin i Berlin – Warszawa zatrzymano na granicy z powodu silnego wiatru.

Wichura spowodowała, że koleje niemieckie – Deutsche Bahn – wstrzymały dzisiaj wieczorem kursowanie pociągów na przejściu granicznym Frankfurt nad Odrą – Rzepin.

Ekspres relacji Warszawa – Berlin został z tego powodu zatrzymany po polskiej stronie w miejscowości Torzym. W tej sytuacji PKP Polskie Linie Kolejowe wspólnie z PKP Intercity zorganizowały dalszą podróż dla pasażerów składu. Natomiast po stronie niemieckiej stanął pociąg relacji Berlin – Warszawa i czeka na wznowienie ruchu kolejowego.

Niestety, wichura spowodowała problemy nie tylko w tym miejscu. Powalone drzewa zablokowały także ruch pociągów na trasie Swarzędz – Poznań. I pasażerom Kolei Wielkopolskich zapewniono autobusową komunikację zastępczą.

Problemy są także na Dolnym Śląsku, gdzie powalone drzewa  zablokowały niektóre linie kolejowe, m.in. Trzebnica-Psie Pole i  Szklarska Poręba-Harrahov.

Ponadto PKP PLK mają do dyspozycji dodatkowo sześć lokomotyw spalinowych na stacjach: Kutno, Warszawa Zachodnia, Łódź Widzew, Skarżysko Kamienna, Idzikowice i Stargard, aby w razie potrzeby ściągały na stacje pociągi, które staną z powodu zerwanej trakcji. W pogotowiu są także pociągi sieciowe i zespoły do szybkiego usuwania usterek.

Problemów obawiają się też inni przewoźnicy, którzy też przygotowują się na przerwy w komunikacji kolejowej, które może spowodować wichura. Silny wiatr ma wiać w nocy i jutro w godzinach porannych i przedpołudniowych. Dlatego Koleje Śląskie ostrzegły pasażerów, aby się liczyli z utrudnieniami. KŚ zaapelowały do podróżnych, aby w piątek rano uważnie śledzili informacje na ten przerw w komunikacji kolejowej w regionie. Komunikaty będą podawane na stacjach, ale na bieżąco można będzie je śledzić na stronie internetowej: http://kolejeslaskie.com/category/informacje/.