Strona główna » Wiadomości » Umowa PKP S.A. i BGK Nieruchomości S.A.: Mieszkania na kolejowych gruntach będą budowane od 2019 roku

Umowa PKP S.A. i BGK Nieruchomości S.A.: Mieszkania na kolejowych gruntach będą budowane od 2019 roku

Redakcja

W ośmiu miastach ma ruszyć w przyszłym roku budowa mieszkań na gruntach kolejowych w ramach programu Mieszkanie Plus.

Stanowią o tym warunkowe umowy inwestycyjne, jakie Polskie Koleje Państwowe S.A. zawarły z BGK Nieruchomości S.A. Umowy dotyczą dwunastu atrakcyjnych lokalizacji o łącznej powierzchni ponad 130 ha.

Chodzi o tereny położone w Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Przemyślu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Wśród objętych umowami lokalizacji znajdują się nieruchomości, na których powstać mogą nowe, kompleksowo zaprojektowane osiedla – m.in. Odolany w Warszawie, poznańskie Wolne Tory czy okolice Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Mieszkania, jakie powstaną na tych gruntach, będą częścią rządowego programu Mieszkanie Plus.

 

Celowe spółki

Umowy zakładają wspólną realizację inwestycji poprzez spółki celowe, do których PKP S.A. wniesie nieruchomości, zaś BGKN – niezbędne finansowanie. Zgodnie z umowami aport nieruchomości ze strony PKP S.A. powinien nastąpić do końca 2018 roku. Do tego czasu wykonane zostaną analizy prawne, finansowe, techniczne, komercyjne i podatkowe nieruchomości.

Zawarte dziś umowy inwestycyjne to kolejny ważny etap współpracy PKP S.A. i BGKN przy realizacji rządowego programu mieszkaniowego. Cieszę się, że dzięki wspólnym wysiłkom znaleźliśmy najlepszy z możliwych sposób na zagospodarowanie nieużytkowanych przez lata kolejowych nieruchomości o bardzo dużym potencjale – sposób, który przyniesie realne korzyści polskim rodzinom i gospodarce – stwierdził Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Współpraca z BGKN ma dla PKP S.A. kluczowe znaczenie. Wiele nieruchomości znajdujących się w zasobach PKP S.A. to tereny położone w atrakcyjnych, dobrze skomunikowanych miejscach, stąd też z powodzeniem może na nich powstać wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa – dodał Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

 

Strategia mieszkaniowa

Dla BGK umowy z koleją są ważnym elementem realizacji strategii mieszkaniowej państwa. – Do końca 2019 roku chcemy mieć w przygotowaniu 100 tys. dostępnych cenowo mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Współpraca z PKP S.A. pozwala nam konsekwentnie zbliżać się do tego celu. Liczę, że dla objętych umowami nieruchomości ruszą wkrótce konkursy urbanistyczno-architektoniczne, dzięki czemu w krótkim czasie rozpocznie się realizacja przyjaznych rodzinom i społecznościom lokalnym osiedli – zadeklarował Tomasz Górnicki, członek zarządu BGKN.

BGK Nieruchomości analizuje jeszcze przydatność inwestycyjną innych kolejowych gruntów położonych w całej Polsce, zarówno w większych, jak i mniejszych ośrodkach.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x