Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Wiadomości

Specjalny pociąg PKP IC do Lourdes

Specjalny pociąg PKP IC do Lourdes Fot. PKP Intercity

Ponad 300 chorych i ich opiekunów z archidiecezji katowickiej pojechało specjalnym pociągiem PKP Intercity do sanktuarium w Lourdes.

Skład wyruszył do francuskiego sanktuarium Maryjnego w ramach II Pielgrzymki Chorych, Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin. Podróżni w obie strony pokonają około 5 tys. km, pokonując trasę przez Niemcy. Na peonie i w pociągu pomagają im pracownicy PKP Intercity, WARS-u i wolontariusze. Skład liczy 14 wagonów, w tym jeden to wagon konferencyjny i do każdego z nich jest delegowany do pomocy pielgrzymom pracownik WARS.

Pociąg specjalny ma dotrzeć do Lourdes w środę około południa. Tam pielgrzymi spędzą kilka dni i w powrotną podróż ruszą 14 maja o godz. 19.00. W Katowicach są spodziewani 16 maja po godzinie 9.00.

PKP Intercity informuje, że  drugi pomaga w organizacji pielgrzymki do sanktuarium w Lourdes. Dwa lata temu – na pierwszej pielgrzymce – pociągiem specjalnym podróżowało ponad 400 osób.

Sami pielgrzymi nie mają wątpliwości, że w ich sytuacji kolej jest najlepszym środkiem transportu. Samolot odpada nie tylko z powodu ceny, ale przede wszystkim dlatego, że nawet gdyby udało się zorganizować czarter np. do Tuluzy, to trzeba by stamtąd jechać do Lourdes autokarem lub pociągiem, co wiąże się z koniecznością dodatkowych odpraw, odbioru i nadawania bagażu.

W przypadku tak dużej grupy pielgrzymów, z których wiele osób jest chorych, niepraktyczny jest również wyjazd autokarowy z Polski, gdyż przede wszystkim podróż trwałaby w obie strony kilka dni dłużej, a ponadto trzeba by zorganizować kolumnę kilkunastu autokarów. 14 – wagonowy skład okazał się bezkonkurencyjny.