Przewozy towarowe Wiadomości Wydarzenia

Premier liczy na zyski z Jedwabnego Szlaku

Premier liczy na zyski z Jedwabnego Szlaku Fot. KPRM

Zaangażowanie Polski w Nowy Jedwabny Szlak może spowodować poprawę naszego bilansu handlowego z Chinami – uważa premier Beata Szydło.

Prezydent Chin Xi Jinping uważa, że zakończone w Pekinie Forum Pasa i Szlaku zakończyło się sukcesem, a jednym z osiągnięć jest podpisanie umowy między polskimi a chińskimi kolejami państwowymi w sprawie ułatwień w transporcie kontenerowym. Tym samym Polska dołączyła do kilku państw w Europie, które mają takie porozumienia.

Premier Beata Szydło nie ma wątpliwości, że musimy być członkami Nowego Jedwabnego Szlaku. – Dla Polski uczestnictwo w tej inicjatywie ma wymiar wejścia do globalnej polityki gospodarczej – powiedziała Szydło. – Pas i Szlak jest inicjatywą, która będzie w najbliższych dekadach zapewne dyktowała warunki rozwoju gospodarczego w regionie, będzie też przekładała się na to, co dzieje się w państwach, które będą chciały uczestniczyć w tych projektach – wyjaśniła pani premier.

I nie kryła, że chcemy z naszego centralnego położenia w Europie uczynić atut, żeby Polska stał się “hubem transportowym pomiędzy Azją a Europą”. Taką rolę mógłby spełniać m.in. Centralny Port Komunikacyjny.

Inicjatywa Pasa i Szlaku ma przyczynić się do zwiększenia szans dla naszych firm produkcyjnych i usługowych na rynku chińskim. Chodzi o to, aby zmniejszyć nasz bardzo duży deficyt handlowy z Chinami.

–  Dla Polski najważniejsze jest to, żeby ta współpraca przełożyła się na konkretne projekty prorozwojowe. Mamy już polsko – chińską  relację Łódź – Chengdu. chcielibyśmy, aby te połączenia były rozbudowywane – podsumowała wizytę w Chinach premier polskiego rządu.