Kolej na świecie Tabor Wiadomości

Pociągi Bombardiera będą jeździć w Szwecji

Pociągi Bombardiera będą jeździć w Szwecji Fot. Bombardier

Pociągi Bombardiera w Szwecji. Bombardier zdobył kontrakt na dostawę 40 szybkich pociągów regionalnych dla szwedzkiej spółki Västtrafik, która odpowiada za transport szynowy w Göteborgu i hrabstwie Västra Götaland.

Wartość umowy to 3,8 mld koron szwedzkich, czyli 368 milionów euro. I obejmuje ona dostawę 40 trójczłonowych pociągów z zakupu kolejnych 60  pojazdów. Pierwsze składy mają dotrzeć do Gőteborga w 2021 roku.

Zakup nowego taboru ma podnieść jakość usług, a spółka Västtrafik ma nadzieję, że uda jej się dzięki temu osiągnąć wzrost liczby podróżnych do 135 tys. dziennie w całym hrabstwie. – Widzimy stały wzrost liczby pasażerów w pociągach i jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia celu. Nowe pociągi przyczynią się do jeszcze atrakcyjniejszych podróży dla naszych klientów – nie ma wątpliwości Lars Holmin, szef zarządu Västtrafik.

Marina Sundman, dyrektor ds. sprzedaży w Bombardier Transportation, zwróciła uwagę, że nowe pociągi to efekt długiej współpracy producenta i odbiorcy. – Chcemy wspierać rozwój regionalny, zapewniając idealne rozwiązanie mobilności, które zapewni komfort i łatwość podróży dla każdego pasażera. To ważne zamówienie jest potwierdzeniem jakości projektów Bombardiera na rynku skandynawskim – stwierdziła Sundman.

Nowe pociągi mają być nie tylko komfortowe dla pasażerów, ale także tanie w eksploatacji. Będą zdolne do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych panujących często w Szwecji. Pociągi będą poruszać się z prędkością do 200 km/ h, zapewniając jednocześnie wysoki poziom bezpieczeństwa dla 270 pasażerów. Każdy ze składów będzie niskopodłogowy, z wygodnymi siedzeniami, klimatyzacją, wi-fi. Znajdą się tam gniazdka elektryczne i punkty ładowania urządzeń mobilnych oraz system dynamicznej informacji pasażerskiej.