Kadry i ludzie Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

PKP Intercity i rewidenci – Spółka pokazuje kulisy ich pracy

PKP Intercity i rewidenci – Spółka pokazuje kulisy ich pracy Rewident Tomasz Komorniczak, fot. PKP Intercity

Rewidenci to obok maszynistów i drużyny konduktorskiej osoby odpowiedzialne za naszą bezpieczną podróż. O ich pracy pisze PKP Inercity.

PKP Intercity odkrywa kulisy pracy w Spółce. Pokazuje kto i jak przyczynia się do bezpiecznej i komfortowej jazdy pasażerów na pokładzie ich pociągów. Dziś pora przedstawić kim są rewidenci taboru PKP Intercity.

Rewidenci odpowiadają za przygotowanie pociągów do trasy, a co za tym idzie bezpieczeństwo pasażerów, które jest najważniejsze dla PKP Intercity podczas przejazdów ich składami. Aby pociąg wyruszył w trasę potrzebna jest zgoda rewidantów, którzy sprawdzają pojazd.

Na codzień w swojej pracy rewidenci używają młotka, manometru i suwmiarki.  Na stacji postojowej rewidenci przeprowadzają kontrolę techniczną pojazdu. Najpierw przyjmują pociąg, a więc sprawdzają sprawność poszczególnych elementów pojazdu oraz ich ewentualne usterki, które wystapiły podczas przejazdu. Dzięki aplikacji rewidenci mogą mieć aktualne informacje o zdarzeniach i usterkach, które miały miejsce podczas przejazdu sprawdzanego składu. Dane na ten temat wprowadzane są do systemu podczas przejazdu przez kierownika pociągu. Dodatkowo przeprowadzają rozmowy z maszynistami, a na podstawie zebranych informacji od nich oraz z aplikacji mogą dokonać przeglądu pojazdu z uwzględnieniem wszystkich specyficznych wytycznych.

Przy usuwaniu uszkodzeń rewidenci współpracują m.in. z elektromonterami, ślusarzami i mechanikami. Po naprawie usterek przez pracowników technicznych, muszą ponownie sprawdzić cały skład. Później skład trafia m.in. do mycia, by wyruszyć w pełni sprawny w kolejną podróż.

Rewidenci są odpowiedzialni również za m.in. oględziny taboru wyłączonego z ruchu z przyczyn technicznych oraz ustalenie warunków transportu pociągu ze szlaku do stacji technicznej. Jest to zawód trudny, gdyż także od rewidentów zależy czy pasażerowie dotrą bezpiecznie do wyznaczonego miejsca docelowego na trasie. Aby zostać rewidentem należy wykazać się wiedzą, doświadczeniem w pracy na kolei,spostrzegawczością, a także przejść specjalne testy predyspozycji na to stanowisko. Bardzo dobrze w tej pracy sprawdzają się osoby, które kończyły szkoły o profilu kolejowym, a także pracujące już na kolei. Potencjalni rewidenci muszą ukończyć 2letni kurs zakończony egzaminem nadającym uprawnienia. Co warte zaznaczenia zawód ten w PKP Intercity od 20 lat wykonuje kobieta!

PKP Intercity zaprasza do obejrzenia filmu pokazującego kulisy pracy rewidentów taboru Spółki:

Więcej o pracy rewidenta można przeczytać na stronie PKP Intercity w artykule https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pociag-gotowy-do-odjazdu!-kulisy-pracy-rewidentow-pkp-intercity.html