Ekonomia i rynek Infrastruktura Przewozy towarowe Wiadomości Wydarzenia

Perspektywiczna współpraca z Białorusinami

Perspektywiczna współpraca z Białorusinami Fot. PKP Cargo

Współpraca kolei polskich i białoruskich ma dobre perspektywy, zarówno w sektorze przygranicznym, jak i na Nowym Jedwabnym Szlaku. 

O tych kwestiach dyskutowano podczas Białoruskiego Tygodnia Transportowego w Mińsku. Jednym z poodnoszonych tematów była kwestia włączenia białoruskiego systemu transportowego do projektu szlaku z Chin do Europy. Polskie doświadczenia w tym projekcie przedstawił Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo. Mówił on o rosnącej aktywności Grupy PKP Cargo na rynkach zagranicznych oraz o jej zaangażowaniu w rozwój przewozów Nowym Jedwabnym Szlakiem. I radził gospodarzom, aby zadbali zwłaszcza o wdrażanie procedur związanych z interoperacyjnością kolei.

– Przewozy intermodalne między Chinami a Polską i Europą Zachodnią dynamicznie rosną. PKP Cargo jest do tych wyzwań w zakresie organizacyjny i technologicznym dobrze przygotowane. Prowadzimy aktywne działania nad wzrostem polskiego eksportu w celu zwiększenia przewozów w kierunku Chin. Do poprawy handlowej atrakcyjności obsługi kontenerowej i organizacji przewozów kolejowych w eksporcie polskich produktów niezbędne jest aktywne włączenie się wszystkich kolei na tej trasie, także kolei białoruskich – powiedział Maciej Libiszewski.

Oprócz tego prezes PKP Cargo rozmawiał też z kierownictwem kolei białoruskich (BCz) na temat rozwoju współpracy przygranicznej. Chodzi o usprawnienie ruchu na polsko-białoruskich kolejowych przejsciach granicznych zwłaszcza na odcinku Terespol-Brześć, jak również o inwestycje w zakresie infrastruktury punktowej i terminalowej na styku obu kolei.

Podkreślaliśmy konieczność lepszego skoordynowania rozmiaru potoku towarowego z szeroko zakrojoną modernizacją infrastruktury liniowej PKP PLK oraz infrastruktury punktowej i terminalowej, zarządzanej przez spółki Cargotor i CL Małaszewicze z Grupy PKP Cargo. Jestem przekonany, że wspólnie z naszymi białoruskimi partnerami wypracujemy w tym zakresie optymalne rozwiązania – zaznaczył prezes Maciej Libiszewski.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ _

Kongres Rozwoju TransportuIV Kongres Rozwoju Transportu

6 listopada 2017 r., DoubleTree by Hilton Łódź

Tegoroczna, czwarta już edycja odbywa się pod hasłem przewodnim “Centralny Port Komunikacyjny(m) sercem Polski?

Gościem honorowym wydarzenia będzie Mikołaj Wild – pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Kongres Rozwoju Transportu to jedno z największych niezależnych wydarzeń związanych z sektorem transportowym. Gromadzi przedstawicieli władzy centralnej, największe firmy branżowe oraz liczne grono ekspertów i obserwatorów rynku.

Bądź z nami 6 listopada 2017 r. w Łodzi i sprawdź, co słychać w branży!

www.kolejnazmiany.pl