Infrastruktura Przewozy pasażerskie Wiadomości

Odnowią dworzec w Wodzisławiu

Odnowią dworzec w Wodzisławiu Fot. UM w Wodzisłąwiu

W Wodzisławiu Śląskim zostanie przebudowany i rozbudowany budynek dworca kolejowego, przy którym powstanie też centrum przesiadkowe.

 

Budynek dworca został odkupiony od PKP dwa lata temu i od razu przedstawione zostały plany jego modernizacji i wykorzystania jako miejsca na centrum przesiadkowe. Władze Wodzisławia Śl. liczą na rozwój połączeń kolejowych zwłaszcza z niedalekim Rybnikiem, zwłaszcza teraz, gdy wyremontowano linię kolejową nr 158 Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki i to otwiera drogę do uruchomienia dodatkowych pociągów. Rybnik i Wodzisław mają dotować Kolejom Śląskim część połączeń, a docelowo oba miasta chciałyby, aby między nimi kursowało 20 par pociągów na dobę.

Samorządowcy mają bowiem nadzieję, że oferując ludziom lepszy poziom usług transportu publicznego spowodują, iż wiele osób zrezygnuje z podróżowania samochodem na rzecz kolei i komunikacji miejskiej. Już teraz bowiem wiele ulic i dróg dojazdowych do miasta jest zakorkowanych w godzinach szczytu.

Projekt inwestycji przewiduje odnowienie budynku dworca kolejowego, któremu przywrócony zostanie naturalny ceglanych kolor murów. Obiekt otrzyma też zewnętrzną klatkę schodową z windą i wybudowana zostanie dodatkowa galeria, którą budowlańcy połączą z pierwszym piętrem dworca. W budynku będzie poczekalnia, kasy biletowe, toalety, punkty handlowe i gastronomiczne, skrzynki bagażowe – to na parterze, bo na piętrze powstaną sale przeznaczone na różne spotkania.

Obok dworca będzie centrum przesiadkowe z infrastrukturą przystankową, pętlą autobusową, parkingiem P&R, oraz ścieżkami  rowerowymi. Całość inwestycji dworcowo – przesiadkowej ma być wykonana do 2019 roku, a na razie miasto czeka jeszcze na oferty przetargowe od potencjalnych wykonawców.

Przebudowa dworca ma kosztować 6,7 mln zł brutto, a centrum przesiadkowego – 8,6 mln zł brutto.