Kolej na świecie Tabor Wiadomości

Nowy pociąg Stadlera na linię TEXRail w USA

Nowy pociąg Stadlera na linię TEXRail w USA Fot. Stadler

Stadler pokazał w Atlancie (Georgia) pierwszego nowego Flirta, który pojedzie po amerykańskiej linii TEXRail w Teksasie. 

Prezentacja odbyła się podczas targów APTA Expo 2017. Szwajcarzy zaprojektowali spalinowe pociągi do obsługi linii TEXRail w Teksasie, między Fort Worth i Dallas / Fort Worth International Airport i mają zamówienie na osiem składów. Ich produkcja odbędzie się we współpracy z firmą FWTAw fabryce Stadlera w Salt Lake City (Utah).

– Jesteśmy dumni, że możemy po raz pierwszy zaprezentować pociąg przygotowany we współpracy z FWTA. I jesteśmy przekonani, że Flirty, które są produkowane w USA, zaoferuje pasażerom z okolic Fort Worth nowy, lepszy  komfort podróżowania – powiedział Peter Spuhler, dyrektor generalny Stadlera.

Pociągi spełniają wymagania amerykańskiego prawa dotyczące obsługi osób niepełnosprawnych. Dlatego pociąg ma szerokie drzwi, niska podłogę, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Każdy wyposażony jest w 224 miejsca, porty USB, ma też szereg innowacyjnych rozwiązań dla maszynistów.

Umowa z TEXRail przewiduje, że przewoźnik otrzyma zamówione pociągi w grudniu 2018 roku. Flirty mają mieć długość 81 m i osiągać prędkość maksymalną 130 km/h. Każdy z pociągów ma też silnik hybrydowy (diesel i elektryczny).To nie pierwszy kontrakt Stadlera w USA.

Firma ma też zamówienie na 16 dwupoziomowych pociągów dla linii Caltrain w Kalifornii, a ten kontrakt może zostać jeszcze rozszerzony. Te pociągi mają jeździć między San Francisco i San José od 2020 roku.Natomiast jeszcze w 2002 roku szwajcarski producent zdobył kontrakt na 20 pociągów do obsługi linii kolejowej New Jersey Transit River Line.

Potem Stadler otrzymał zamówienie od Metropolitan Transportation Authority (CMTA) w Austin (Teksas) sześć pociągów o napędzie dieslowskim. Kolejne 11 pociągów spalinowych zostało skierowanych do obsługi połączeń w hrabstwie Denton (Teksas). A w tym roku pierwsze składy Stadlera wyjada zaś na tory w aglomeracji San Francisco.

Stadler Polska prezentował niedawno swoje pojazdy dla Wegier i Norwegii na Targach TRAKO 2017, o czym pisaliśmy tutaj: http://www.nakolei.pl/stadler-trako-2017-flirty-dla-wegier-norwegii-zdjecia/

Więcej informacji na temat produktów Stadlera oraz działalności Spółki znajdą Państwo na stronie: http://www.stadlerrail.com/en/