Działania Infrastruktura

Naklejki PKP PLK pojawią się na wszystkich przejazdach do końca maja

Naklejki PKP PLK pojawią się na wszystkich przejazdach do końca maja fot. PKP PLK

Żółte naklejki PKP PLK znajdują się już na 90% przejazdów kolejowo-drogowych. Zarządca infrastruktury informuje, że do końca maja pojawią się one na wszystkich skrzyżowaniach. 

Nowe, charakterystyczne, żółte naklejki PKP PLK będą posiadały indywidualny numer skrzyżowania oraz numery alarmowe, pod które należy zadzwonić w razie niebezpieczeństwa na przejeździe. Na naklejce opisana jest lokalizacja przejazdu, co ułatwia uzyskanie pomocy podczas zgłaszania np. wypadku. Przyspieszy to przybycie na miejsce odpowiednich służb.

Naklejki posiada już 90% przejazdów, które znajdują się na liniach zarządzanych przez Spółkę. Łącznie oznakowanych zostanie prawie 14 tys. skrzyżowań.

Gdzie dokładnie znajdują się naklejki?

Pracownicy PLK umieszczają naklejki od wewnętrznej strony krzyży świętego Andrzeja na przejazdach zabezpieczonych znakami i sygnalizacja świetlną (kategoria D i C). Na skrzyżowaniach z rogatkami (kategoria B i A) naklejki są na cokołach rogatek (obudowach napędów rogatek).

Dzwoniąc pod numer 112 operator nr 112 powiadamia o zdarzeniu służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów. Warto zapamiętać, że numer alarmowy 112 służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe. Numery podane „w razie awarii” – to numery do poinformowania m.in. o usterce urządzeń. Nie warto zajmować linii dla numeru 112, gdyż w przypadku, gdy nie doszło do zagrożenia zdrowia i/lub życia blokujemy możliwość zgłoszenia poważniejszych zdarzeń.

Szczegóły działań PKP PLK S.A. w ramach zwiększania bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych znajdują się na stronie Spółki.