Kadry i ludzie Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Mieć oczy dookoła głowy, czyli o pracy dyspozytora w PKP Intercity

Mieć oczy dookoła głowy, czyli o pracy dyspozytora w PKP Intercity fot. PKP IC

PKP Intercity pokazuje jak wygląda praca dyspozytora ruchu kolejowego. To dzięki m.in. dyspozytorom możemy cieszyć się bezpieczną i wygodną podróżą pociągiem.

Dyspozytorzy to osoby, które 24 godziny na dobę monitorują sytuację na kolei, by w razie niebezpiecznych czy utrudniających podróż zdarzeń reagować i działać.

W przypadku  np. uszkodzenia sieci trakcyjnej pracownicy dyspozytury, we współpracy m.in. z innymi przewoźnikami, zarządcą infrastruktury czy Centrum Wsparcia Klienta, dbają o to, by pasażerowie kontynuowali podróż bez zakłóceń, np. poprzez wprowadzzenie zastępczej komuikacji autobusowej. Dyspozytorzy zdają sobie sprawę z wagi jaką ma ludzkie zdrowie i życie, bo to pośrednio od nich zależy co stanie się dalej z pasażerami podczas incydentu na kolei.

Podstawowym narzędziem pracy dyspozytora jest mapa pokazująca ruch wszystkich pociągów w Polsce. Kolor czerwony na mapie alarmuje o niebezpieczństwie na torach, wtedy dyspozytor zaczyna interwencję.

Praca dyspozytorów to walka o minimalizowanie konsekwencji nieprzyjemnych i nietypowych zdarzeń na torach. Jedną z sytuacji, którą wspominał Jarosław Gacki, jeden z dyspozytorów PKP Intercity to zmierzenie się z podtopieniem torów kolejowych w województwie łódzkim. Woda uniemożliwiła normalne wydostanie się z pojazdu, pasażerowie byli ewakuowani do pobliskiej szkoły za pomocą pontonów. Dyspozytorzy zorganizowali również zastępczą komunikację autobusową.

Dobry dyspozytor to przede wszystkim osoba z doświadczeniem, odważna, umiejąca działać pod presją czasu, kreatywna, a przede wszystkim znająca dobrze kolei, a dokładnie linie kolejowe w Polsce. Rekrutacja na stanowisko dyspozytora odbywa się z poziomu wewnętrznego, czyli na dyspozytora wybierani są pracownicy kolei, którzy działają już w danym obszarze.

Dyspozytury PKP Intercity znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz Krakowie. Pracuje w nich około 60 osób. Więcej szczegółowych informacji na temat pracy dyspozytorów PKP Intercity znajdą Państwo na stronie przewoźnika.