Wywiady

Marek Chraniuk dla NaKolei.pl: ,,Zależy nam, by pasażerowie, zarówno Ci z zagranicy, jak i z Polski, podróż pociągiem PKP Intercity mogli wspominać pozytywnie.”

Marek Chraniuk dla NaKolei.pl: ,,Zależy nam, by pasażerowie, zarówno Ci z zagranicy, jak i z Polski, podróż pociągiem PKP Intercity mogli wspominać pozytywnie.”

Dla portalu NaKolei.pl wywiadu udzielił Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity. Odpowiedział on na pytania dotyczące udziału spółki w organizacji Światowych Dni Młodzieży. 

Światowe Dni Młodzieży rozpoczynają się już 26 lipca i potrwają do końca miesiąca. Jak ocenia Pan stopień przygotowań przewoźnika do tego wydarzenia? Co zaoferuje spółka podróżnym?

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w PKP Intercity objęły każdy obszar funkcjonowania spółki. Należy zaznaczyć, że od samego początku ściśle współpracujemy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM, diecezjami w Polsce, a także ze spółkami grupy PKP. Najwięcej uwagi poświęciliśmy na organizację taboru, opracowanie oferty oraz zabezpiecznie obsługi klienta. Wszystko po to, by pielgrzymi, którzy skorzystają z naszej oferty, otrzymali możliwość podróży w komfortowych warunkach. O tym, jak wiele pracy włożyliśmy w przygotowania, może świadczyć fakt, że w okresie szczytu co 7 minut z dworca Kraków Główny będzie odjeżdzał pociąg w naszych barwach.
Pielgrzymi, którzy w drodze do i z Krakowa wybiorą składy PKP Intercity, mogą liczyć na: 43 pociągi specjalne; około 280 tysięcy miejsc w pociągach; promocyjne bilety oraz dodatkowe wsparcie informacyjne od momentu przygotowywania się do podróży, w trakcie przejazdu, a także na miejscu. Pasażerowie będą mogli skorzystać z pomocy informatorów mobilnych i pracowników kas, infolinii, czy drużyn konduktorskich, obsługujących składy.

Jak długo po stronie spółki trwają już przygotowania do ŚDM? Jak wiele trudności do tej pory pojawiło się na Państwa drodze? Z czym był największy problem?

Mieliśmy niewiele ponad 4 miesiące na przygotowanie spółki do obsługi wydarzenia, jakim są Światowe Dni Młodzieży. W celu optymalnego zabezpieczenia taborowego podjęliśmy szereg działań zabezpieczających odpowiednią liczbę miejsc dla chcących podróżować z nami pielgrzymów. Przede wszystkim zintensyfikowaliśmy program napraw i modernizacji wagonów oraz lokomotyw. Przesunęliśmy również niezbędne przeglądy taboru tak, by szereg prac został wykonany wcześniej – zamiast w lipcu, kiedy byłby najbardziej potrzebny, tabor trafił do warsztatów już w maju i czerwcu, by na ŚDM był gotowy. Od Kolei Czeskich wypożyczyliśmy 40 dodatkowych wagonów, a obiegi pociągów typu EZT (takim pociągiem jest np. skład Pendolino) zostały ułożone na nowo, aby zwiększyć ich dostępność. Na okres ŚDM 20 wybranych połączeń, na co dzień kursujących wyłącznie do Katowic, pojedzie dalej do Krakowa.
Dzięki temu podczas ŚDM będziemy dysponowali około 1336 wagonami oraz 60 składami EZT (Pendolino, Flirt, Dart).

Czy i w jaki sposób rozkład jazdy pociągów zmieni się na te dni? Czy ewentualne zmiany odczują niekorzystnie podróżujący, którzy nie wybierają się w tym czasie na ŚDM?

Apelujemy do podróżnych o planowanie podróży z wyprzedzeniem. Im szybciej, pasażerowie zarezerwują miejsca, tym my, jako przewoźnik, będziemy dysponowali informacją, jakie pociągi cieszyć się będą największym zainteresowaniem. To pozwali nam na odpowiednie przygotowanie składów. Przez „odpowiednie” należy rozumieć zabezpieczenie wystarczającej liczby miejsc na pokładach. Dodatkowo na największych stacjach dysponować będziemy rezerwowymi wagonami.
Przypominamy również podróżnym o konieczności przeznaczenia większej ilości czasu na dojazd i poruszanie się po dworcu. Na czas wydarzeń w Krakowie obowiązywać będą zmienione zasady poruszania się po mieście i dworcu. W trakcie planowania podróży i dojazdu do stacji kolejowych, prosimy pasażerów o uwzględnienie nowej organizacji ruchu oraz pojawienie się na dworcu około godzinę przed odjazdem pociągu.

Dużo osób do tej pory zdecydowało się na zakupu biletu ŚDM Kraków 2016? Jak dużą popularnością się cieszy? Oferta (3 przejazdy w TLK i IC za 149 zł) na pierwszy rzut oka wygląda bardzo dobrze.

Odnotowujemy rosnące zainteresowanie promocją. Pierwsze karnety sprzedane zostały niezwłocznie po uruchomieniu sprzedaży przez internet. Przygotowując Bilet ŚDM Kraków 2016 chcieliśmy, aby trafił do jak największej grupy potencjalnych pasażerów, nawet tych z najdalszych zakątków świata, stąd sprzedaż prowadzona jest wyłącznie przez internet.
Warto pamiętać, że w ofercie mamy równie ciekawe propozycje, z których można skorzystać podróżując do Krakowa czy Częstochowy. Osoby planujące podróż z wyprzedzeniem otrzymują od nas rabaty w wysokości 30%, 20% lub 10%. Na dodatkowe zniżki mogą liczyć studenci i uczniowie polskich uczelni i szkół.

A co z obsługą podróżnych? W jaki sposób będą mogli uzyskać dodatkowe informacje? Planowane jest jakieś zwiększenie Państwa aktywności w tym obszarze? Cudzoziemiec uzyska informacje chociażby w języku angielskim?

Bezpośrednia obsługa klienta w najwyższym standardzie od początku stanowiła priorytet naszych prac. W okresie ŚDM będziemy gościli pielgrzymów z całego świata, dlatego duży nacisk położyliśmy na zapewnienie obsługi dodatkowo w przynajmniej jednym języku obcym. Rekrutując informatorów mobilnych, wymagamy znajomości języka obcego. Podobnie jest z pracownikami naszej infolinii, którzy na czas ŚDM będą udzielali informacji również o ofercie innych przewoźników kolejowych. Na co dzień infolinia dedykowana jest naszej ofercie i potrzebom naszych podróżnych. Jednak zdecydowaliśmy, że ze względu na rangę wydarzenia poszerzamy zakres informacji o kolejnych przewoźników. Warto dodać, że dodatkowy koszt z tym związany pokrywamy sami.

Czy planowane są jeszcze jakieś dodatkowe działania prócz dotychczas wymienionych przez Pana?

Szacujemy, że PKP Intercity będzie przewoźnikiem kolejowym, na pokładach którego dotrze do Krakowa i Częstochowy największa liczba pielgrzymów. Poza standardową ofertą, obejmującą kilkaset tysięcy miejsc, wspólnie z wybranymi diecezjami przygotowujemy 45 pociągi specjalne dla ponad 20 tysięcy pielgrzymów. Wiele z takich połączeń jest wyjątkowych, np. pociąg Pendolino, na co dzień kursujący wyłącznie pomiędzy aglomeracjami, pojedzie do Krakowa z Siedlec i Łukowa, czy z Wejherowa. Będzie to pierwsza okazja, aby zobaczyć ten nowoczesny skład na innych trasach.

Pewnie po cichu liczą Państwo w firmie na „efekt ŚDM”? Jak bardzo to wydarzenie może pociągnąć wyniki przewozowe PKP Intercity? W ostatnich miesiącach trzeba przyznać, ze koniunkturę macie bardzo dobrą. W okresie styczeń-maj z usług wszystkich przewoźników kolejowych skorzystało ponad 4 proc. osób więcej niż przed rokiem.

Dla nas Światowe Dni Młodzieży to szansa utrzymania pozytywnego trendu wzrostowego, jednak podchodzimy do tego, jak do swego rodzaju misji. Nie tylko liczba samych pasażerów jest najważniejsza. Przygotowując ofertę czy realizując usługę przewozową, nie możemy zapominać o jakości. Nasz klient oczekuje od nas więcej niż jedynie przejazdu z punktu A do punktu B. Podróż musi być komfortowa, bezpieczna, w dobrym czasie i atrakcyjnej cenie. Przygotowania spółki, o których wspominałem wcześniej temu właśnie służą. Zależy nam, by pasażerowie, zarówno Ci z zagranicy, jak i z Polski, podróż pociągiem PKP Intercity mogli wspominać pozytywnie.

Rozmawiali: Katarzyna Kątna, Rafał Polaczek 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ _

Kongres Rozwoju TransportuIV Kongres Rozwoju Transportu

23 października 2017 r., DoubleTree by Hilton Łódź

Tegoroczna, czwarta już edycja odbywa się pod hasłem przewodnim “Centralny Port Komunikacyjny(m) sercem Polski?

Gościem honorowym wydarzenia będzie Mikołaj Wild – pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Kongres Rozwoju Transportu to jedno z największych niezależnych wydarzeń związanych z sektorem transportowym. Gromadzi przedstawicieli władzy centralnej, największe firmy branżowe oraz liczne grono ekspertów i obserwatorów rynku.

Bądź z nami 23 października 2017 r. w Łodzi i sprawdź, co słychać w branży!

www.kolejnazmiany.pl