Infrastruktura Przewozy pasażerskie Wiadomości

Linia nr 182 na lotnisko za cztery lata

Linia nr 182 na lotnisko za cztery lata Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadają, że do 2022 roku zakończy się odbudowa linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia, która będzie biec także do lotniska w Pyrzowicach.

Za kilka lat będzie gotowa linia nr 182 na lotnisko w Pyrzowicach? PKP PLK starają się o unijne dofinansowanie projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”. Ale inwestycja nie otrzymała dofinansowania w ostatnim naborze do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To jednak nie zraża spółki i jak powiedział Włodzimierz Żmuda, członek zarządu PKP PLK, zostanie złożony nowy wniosek w kolejnym naborze.

– Ten projekt nie przeszedł kwalifikacji, jedną z przyczyn były kłopoty z decyzją środowiskową, która została dostarczona, ale nie do końca terminowo. Odwołaliśmy się od tej decyzji, niemniej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych mamy informację, że będzie ogłoszony kolejnych konkurs – powiedział Żmuda.

I zaznaczył, że to przesuniecie nie zagraża terminarzowi inwestycji, gdyż przetarg na wykonanie prac ma być ogłoszony w przyszłym roku, a w 2020 roku zostanie wybrany wykonawca. I do końca 2022 roku inwestycja zostanie zrealizowana.

Linia nr 182 jest w większości jednotorowa i nieeksploatowana, a na odcinku od Zawiercia do Siewierza jest rozebrana. PKP PLK chce zmodernizować i częściowo odbudować 45-kilometrową trasę oraz ją zelektryfikować. Jej znaczenie jest ważne z tego powodu, że przebiega obok lotniska Katowice –  Pyrzowice. Dzięki realizacji projektu śląski port uzyska kolejowe połączenie z resztą regionu. Od strony Zawiercia pociąg ma dojeżdżać do lotniska w 45 minut, a od strony Tarnowskich Gór – w 50 minut.