Ekonomia i rynek Przewozy pasażerskie Wiadomości

Leo Express chce jeździć do Katowic i Krakowa

Leo Express chce jeździć do Katowic i Krakowa Fot. Mat. pras. LEO Express

Czesko – słowacko – polski przewoźnik Leo Express chciałby już od nowego rozkładu jazdy uruchomić połączenie kolejowe Praga – Katowice – Kraków – Praga.

Jeśli się to uda, będzie to pierwsze takie połączenie obsługiwane przez pociągi prywatnego przewoźnika. Najpierw jednak Leo Express musi uzyskać zgodę Urzędu Transportu Kolejowego na wysyłanie pociągów na polskie tory, z czym nie powinno być kłopotu, gdyż przewoźnik ma certyfikat bezpieczeństwa przyznany przez UTK. Potem jednak trzeba będzie jeszcze ustalić rozkład jazdy podczas rozmów z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi.

I to może być główny problem, gdyż prace nad rozkładem jazdy 2017/2018 już trwają i połączenia na tej trasie są już – można powiedzieć – zarezerwowane. Przewoźnik może jednak wskazać jedną z kilku tras, którą chciałby jeździć i to taką, gdzie ruch jest najmniejszy.

Leo Express nie musi się też nastawać na to, że linia z Pragi do Krakowa musi szybko uzyskać rentowność. To połączenie ma bowiem być uzupełnieniem dla sieci połączeń autobusowych oferowanych przez tego przewoźnika w Polsce.