Prawo i przetargi Transport miejski Wiadomości

Gorzów będzie miał dłuższą sieć tramwajową

Gorzów będzie miał dłuższą sieć tramwajową Fot. MZK Gorzów Wlkp

W Gorzowie Wielkopolskim zostanie wybudowana nowa linia tramwajowa – od ronda Ofiar Katynia do ul. Szarych Szeregów.

 

Miasto rozpisało przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla tej trasy. Długość nowego torowiska będzie przekraczać 3 km. Tramwaje będą w przyszłości jeździć od ronda Ofiar Katynia, przez Al. Ruchu Młodzieży Niezależnej, oraz ulice: Piłsudskiego, Górczyńską i Okulickiego do ul. Szarych Szeregów. Tam też zostanie zbudowany tor odstawczy. – To tereny mocno zaludnione i na pewno komunikacja tramwajowa przyda się mieszkańcom, bo będą mogli szybko dostać się do ścisłego centrum miasta – mówi Agnieszka Kruczek, mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego.

Projektant będzie musiał nie tylko wytyczyć w szczegółach przebieg torów, ale zaplanować też przystanki, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe, czy też przewidzieć konieczność (jeśli zajdzie potrzeba) przebudowy skrzyżowań, oświetleń itp.

Miasto zastrzegło, że w przetargu mogą wystartować tylko te podmioty, które mają doświadczenie w projektowaniu linii tramwajowych. Oferty będą oceniane pod kątem ceny (60% wartości), czasu realizacji (20%) oraz czasu wykonania czynności w ramach nadzoru autorskiego (20%).

Władze Gorzowa planują, że projekt nowej trasy powstanie w ciągu pół roku od podpisania umowy, czyli w pierwszym półroczu przyszłego roku. Natomiast sam proces inwestycyjny (od momentu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę do zakończenia prac) potrwa nieco ponad trzy lata. Tak więc jest szansa, że w drugiej połowie 2021 roku gorzowianie pojadą nową trasą tramwajową. Gorzowskie MZK przypomina, że ostatnia podobna inwestycja była prowadzona 42 lata temu, gdy przedłużano torowisko na ul. Walczaka (od elektrowni do pętli Silwana).