Przewozy towarowe Wiadomości Wydarzenia

Forum o Nowym Jedwabnym Szlaku

Forum o Nowym Jedwabnym Szlaku

Dzisiaj i jutro w Pekinie odbędzie się międzynarodowe Forum Pasa i Szlaku, na którym będzie dyskutowana kwestia rozbudowy Nowego Jedwabnego Szlaku. W spotkaniu weźmie udział także premier Beata Szydło.

W forum zapowiedziano ponadto udział około 30 przywódców państw leżących wzdłuż szlaku. “Jeden Pas, Jeden Szlak” to chińska koncepcja budowania sieci połączeń infrastrukturalnych, nawiązujących do dawnego Jedwabnego Szlaku, który kiedyś stanowił główną arterię handlową między Chinami i Europą. Stracił ona na znaczeniu XVII wieku, gdy odkryto drogę morską do Chin. Zapewniała ona wtedy szybszy transport towarów niż lądowe karawany.

Forum rozpocznie się dzisiaj od wystąpienia prezydenta Chin Xi Jinpinga, który jest pomysłodawcą Nowego Jedwabnego Szlaku. Ma to być niejako dzieło, które ma się kojarzyć z jego rządami.

Premier Beata Szydło zabrała do Chin także przedstawicieli polskiego biznesu, bo liczmy na to, iż nasz kraj może się stać jednym z najważniejszych punktów na trasie lądowego szlaku handlowego z Chin do Unii Europejskiej. – Pekin dostrzega, iż Polska jest bramą do Europy i może pomagać w pogłębieniu współpracy pomiędzy Państwem Środka a Unią Europejską – podkreśliła Beata Szydło.

W Pekinie próbujemy zainteresować chińskich inwestorów projektem budowy Centralnego Portu Lotniczego, ale zależy nam też na jak najlepszym wykorzystaniu możliwości kolei. W okolicach Łodzi mógłby powstać bowiem nie tylko nowy port lotniczy, ale i hub kolejowy.

Przypomnijmy, że w tej chwili w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku funkcjonuje połączenie kolejowe pomiędzy Łodzią a Czengdu, przez Białoruś, Rosję i Kazachstan. Chińczycy są zainteresowani rozwijaniem połączeń kolejowych z Europą, gdyż taki transport jest tańszy w porównaniu z transportem lotniczym i morskim. Z tym drugim zwłaszcza z tego powodu, że przejazd pociągu z towarami trwa kilka razy krócej niż statkiem.